| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak kontrolować prawidłowość wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich

Jak kontrolować prawidłowość wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich

Jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik (lub inny ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu) wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, na jaki zostało wydane, może sam skontrolować pracownika lub wystąpić do ZUS o taką kontrolę. Gdy okaże się, że pracownik nie wykorzystywał tego okresu na rekonwalescencję, tylko np. świadczył pracę u innego pracodawcy czy wyjechał na wycieczkę, wówczas utraci prawo do świadczenia chorobowego za cały okres orzeczony zwolnieniem lekarskim.


PRZYKŁAD

Pracownikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące, od 24 maja do 20 września br. W wyniku kontroli przeprowadzonej 13 czerwca br. stwierdzono, że pracownik w czasie świadczenia rehabilitacyjnego zbierał truskawki na polu sąsiada, a więc korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego niezgodnie z jego celem. Ustalenia kontroli zostały zapisane w protokole. Na tej podstawie pracownik został pozbawiony prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za 30 dni czerwca br., czyli za miesiąc, w którym niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie od pracy.

WAŻNE!

Jeżeli na skutek kontroli okaże się, że ubezpieczony wykorzystuje okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego niezgodnie z jego celem, traci on prawo do tego świadczenia za miesiąc kalendarzowy, w którym zostało to stwierdzone.

Adnotacja w ZUS ZLA „chory może chodzić”

Bardzo często pracodawca po przeprowadzeniu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy ma wątpliwości, czy czynności, przy których zastano chorującego pracownika, uzasadniają pozbawienie pracownika prawa do świadczenia chorobowego. Wątpliwości te wynikają z powodu nieudzielania informacji pracodawcy o przyczynie schorzenia, na które pracownik otrzymał ZUS ZLA. Kolejne wątpliwości dotyczą również sposobu oceny postępowania niezdolnego do pracy pracownika, gdy w zaświadczeniu lekarskim w polu „wskazania lekarskie” wystawionego ZUS ZLA lekarz leczący wpisze cyfrę 2 oznaczającą „chory może chodzić”.

Podanie przez lekarza adnotacji, że „chory może chodzić” nie oznacza, że pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego może wykonywać uciążliwe czynności, a w szczególności, że w okresie tego zwolnienia może wykonywać pracę. Taka adnotacja upoważnia niezdolnego do pracy pracownika do wykonywania drobnych czynności życia codziennego, takich jak np. udanie się na ewentualne zabiegi, kontrolną wizytę lekarską czy po codzienne zakupy żywności.

Adnotacja w ZUS ZLA „chory powinien leżeć”

Jeżeli pracownik posiadający na zwolnieniu lekarskim adnotację „chory powinien leżeć” wykonywał czynności niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, gdyż nie było innych domowników mogących wykonać te czynności (np. zakup podstawowych artykułów żywnościowych, realizacja recepty na leki), nie można uznać, że pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. Nie może być także podstawą do pozbawienia prawa do świadczenia fakt wyjazdu na okres leczenia do rodziny, jeżeli pracownik wskazał pracodawcy miejsce swojego pobytu.

W przypadku gdy pracodawca po dokonaniu kontroli ma wątpliwości, czy należy uznać, że pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem, może wystąpić o ich rozstrzygnięcie do ZUS. Jeśli będzie to niezbędne, ZUS wystąpi o opinię do lekarza leczącego, czy okoliczności ustalone w wyniku kontroli można uznać za niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego. W razie sporu z pracownikiem ZUS wydaje decyzję o pozbawieniu ubezpieczonego prawa do zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego. Decyzja zawiera pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach odwoławczych. Od decyzji pozbawiającej pracownika prawa do świadczenia chorobowego pracownikowi przysługuje prawo do odwołania się do sądu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK