| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku w miesiącu otrzymania podwyżki wynagrodzenia

Podstawa wymiaru zasiłku w miesiącu otrzymania podwyżki wynagrodzenia

Zaprzestanie wypłaty składnika wynagrodzenia powoduje konieczność przeliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego. Jedynie w sytuacji gdy pracodawca włączy ten składnik do innego, np. do wynagrodzenia zasadniczego, nie zachodzi konieczność ponownego ustalania podstawy.

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 16 kwietnia do 31 maja 2012 r. Jego miesięczne wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego 3000 zł i z dodatku stażowego w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego, tj. 600 zł. Pracownik w styczniu otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie zmieniające warunki płacy (obniżenie wynagrodzenia zasadniczego do 2700 zł), przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, co oznacza, że nowe warunki zaczęły obowiązywać od 1 maja 2012 r. Pracownik od 1 maja będzie otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2700 zł i dodatek stażowy w wysokości 540 zł.

Czy obniżenie wynagrodzenia pracownika w trakcie trwania niezdolności do pracy wpłynie na podstawę wymiaru zasiłku?

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie z okresu od kwietnia 2011 r. do marca 2012 r. A zatem tak jak w przypadku otrzymania podwyżki wynagrodzenia obniżenie wysokości wynagrodzenia w trakcie trwania niezdolności do pracy nie będzie miało wpływu na podstawę wymiaru.

Zaprzestanie wypłacania składnika wynagrodzenia

Jeżeli pracodawca zaprzestanie wypłaty jakiegoś składnika wynagrodzenia od określonej daty (np. w wyniku zawieszenia przepisów wewnątrzzakładowych dotyczących zasad wynagradzania), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) należy przeliczyć i ustalić ponownie. Dany składnik wynagrodzenia należy wówczas pominąć w ustalanej podstawie wymiaru.

W sytuacji gdy pracodawca zlikwiduje jakiś składnik wynagrodzenia, włączając go w całości lub w części do innego składnika, np. dodatek stażowy do wynagrodzenia zasadniczego, nie zachodzi konieczność ponownego ustalania podstawy wymiaru zasiłku.

Przykład

Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby 2 kwietnia 2012 r. i przebywa na zwolnieniu lekarskim do 31 maja 2012 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2900 zł i miesięczną premię regulaminową w wysokości 400 zł.

Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie z okresu od kwietnia 2011 r. do marca 2012 r., tj. wynagrodzenie zasadnicze wraz z premią regulaminową. Od 15 maja 2012 r. pracodawca w związku z zawieszeniem przepisów wewnątrzzakładowych dotyczących zasad wynagradzania zaprzestał wypłaty miesięcznych premii regulaminowych. Czy po obniżeniu wynagrodzenia wynikającego z zaprzestania wypłacania premii regulaminowych należy na nowo przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Tak, w przypadku gdy pracodawca zaprzestał od określonej daty wypłacania jakiegoś składnika wynagrodzenia, podstawę zasiłku chorobowego należy ustalić ponownie. Po tej dacie składnik ten nie może być bowiem uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku.

Należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi od 15 do 31 maja 2012 r., wyłączając z niej premię regulaminową.

Podstawa prawna:

  • art. 36 i nast. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK