| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć zasiłek chorobowy dla pracownika tymczasowego

Jak obliczyć zasiłek chorobowy dla pracownika tymczasowego

Agencje pracy tymczasowej zatrudniające pracowników tymczasowych często mają wątpliwości, jak w przypadku niezdolności do pracy ustalić takim osobom świadczenia chorobowe. Mimo, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i pozostałych świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku, to w pewnym zakresie występują odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej.

PRZYKŁAD

Jeden z pracowników tymczasowych, z którym umowa o pracę tymczasową została zawarta na okres od 21 maja do 22 czerwca br., był niezdolny do pracy od 11 do 14 czerwca i z tego tytułu ma prawo do zasiłku chorobowego, gdyż wcześniej w tym roku wykorzystał okres 33 dni wypłaty wynagrodzenia za okres choroby. Za czerwiec pracownik otrzymał wynagrodzenie określone stawką godzinową (14,50 zł/godz.) w kwocie 1276 zł za 88 godzin przepracowanych (po potrąceniu o składki na ubezpieczenia społeczne – 1101,06 zł). W okresie od 1 do 22 czerwca wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika wyniósł 15 dni, tj. 120 godzin. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi pracodawca (agencja) powinien uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec, po uzupełnieniu do kwoty, którą pracownik tymczasowy otrzymałby, gdyby nie chorował, a więc za dni, na które była zawarta umowa w czerwcu. Ponieważ pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe (stawka godzinowa), jego uzupełnienie będzie polegać na przyjęciu kwoty z umowy o pracę. W czerwcu pracownik przepracował 88 godzin, a powinien przepracować 120 godzin. Uzupełnione wynagrodzenie wyniesie 1740 zł (14,50 zł x 120 godzin), a po pomniejszeniu o składki ZUS wyniesie 1501,45 zł (1740 zł – (1740 zł x 13,71%) i będzie stanowić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi za czerwiec.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika tymczasowego mają zastosowanie przepisy art. 36 – 47 ustawy zasiłkowej, w tym m.in. regulacja dotycząca minimalnej podstawy wymiaru zasiłku. Gwarancja minimalnej podstawy wymiaru zasiłku ma zatem również zastosowanie do pracowników tymczasowych. Powyższe oznacza, że podstawa wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi tymczasowemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia (lub odpowiednio nie może być niższa od 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia – w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy, o których mowa w przepisach ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty te ulegają odpowiednio zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Jeżeli w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, umowa o pracę tymczasową była zawarta na okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy, kwota minimalnego wynagrodzenia powinna być ustalona odpowiednio do okresu trwania umowy o pracę w tym miesiącu.

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, kwota minimalnej podstawy wymiaru zasiłku powinna być ustalona w następujący sposób:

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku jest to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (odpowiednia do stażu pracy) pomniejszona o kwotę odpowiadającą 13,71%, podzielona przez liczbę dni roboczych w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy i pomnożona przez liczbę dni roboczych trwania umowy (umów), z tytułu której powstało prawo do zasiłku.

Inaczej ujmując, jeżeli w miesiącu wystąpienia absencji chorobowej umowa trwała przez niepełny miesiąc, to ustalając minimalną podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika tymczasowego, posługujemy się wzorem:

MPW = MW: LDR x LDU

gdzie:

MPW – minimalna podstawa wymiaru zasiłku,

MW – kwota minimalnego wynagrodzenia pomniejszona o składki finansowane przez pracownika,

LDR – liczba dni roboczych w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy,

LDU – liczba dni roboczych trwania umowy (umów), z tytułu której (których) powstało prawo do świadczenia chorobowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK