| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy dla nowego pracownika

Zasiłek chorobowy dla nowego pracownika

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego ma m.in. chory pracownik, który udokumentuje wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.

Okres wyczekiwania

Zasadą jest, że ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku po upływie okresu wyczekiwania, który jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczony (np. pracownik), podlegający temu ubezpieczeniu obowiązkowo, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zasadę tę stosuje się także do wynagrodzenia za czas choroby.

Natomiast ubezpieczeni, którzy podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, np. zleceniobiorcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, nabywają prawo do tego zasiłku dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie), jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Ponadto do okresu ubezpieczenia chorobowego na podanych wyżej zasadach wlicza się także okres poprzedniego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Do okresu wyczekiwania nie zalicza się okresu pozostawania zarejestrowanym jako bezrobotny (zarówno z prawem do zasiłku dla bezrobotnych, jak i bez tego prawa) po 31 grudnia 1998 r., gdyż bezrobotni nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Do okresu wyczekiwania nie zalicza się także okresu pobierania zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, przysługujących za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego.

10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia

Brak okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego jest określony także dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, które mogą udokumentować wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu tego zalicza się okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniały do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa niezależnie od tego, jak długo trwały przerwy między poszczególnymi okresami ubezpieczenia.

Bez okresu wyczekiwania i bez wykazywania 10 lat obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, świadczenie chorobowe od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego przysługuje:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, jeżeli zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 1 i 4 Kodeksu pracy,
  • art. 4, 6, 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK