| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny

Prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie z powodu sprawowania opieki nad chorym ojcem na okres od 23 do 27 kwietnia br. Jednak z informacji podanych przez pracownika wynika, że jego żona w styczniu opiekowała się swoją chorą matką przez pełny miesiąc. Czy powinniśmy wypłacić naszemu pracownikowi zasiłek opiekuńczy?

Państwa pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowanej opieki nad chorym ojcem, ponieważ limit ten w danym roku kalendarzowym został wyczerpany przez żonę pracownika. Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego jest stały i niezależny od liczby osób wymagających opieki oraz od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego. Okres pobierania zasiłku opiekuńczego przez współmałżonka pracownik wykazuje w pkt 5 wniosku ZUS Z-15.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny przysługuje w wymiarze 14 dni niezależnie od tego, ile osób wymaga opieki i ile jest uprawnionych do zasiłku.

W związku z tym, że żona Państwa pracownika już wykorzystała w bieżącym roku kalendarzowym 14 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad swoją chorą matką, pracownikowi nie należy wypłacić zasiłku opiekuńczego, o który wystąpił z tytułu sprawowania opieki nad chorym ojcem. Okres ten należy potraktować jak nieobecność usprawiedliwioną niepłatną.

PRZYKŁAD

Pracownica mieszka wraz z mężem i jego rodzicami. Sprawowała ona opiekę nad chorą teściową przez 8 dni (w okresie od 23 do 30 stycznia br.). Gdy teść pracownicy uległ 25 kwietnia br. wypadkowi, o opiekę nad nim wystąpił w swoim zakładzie pracy mąż pracownicy. Ma on prawo do zasiłku opiekuńczego tylko przez 6 dni, do wykorzystania 14 dni opieki w ciągu roku kalendarzowego.

Podstawa prawna:

  • art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK