| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny

Prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie z powodu sprawowania opieki nad chorym ojcem na okres od 23 do 27 kwietnia br. Jednak z informacji podanych przez pracownika wynika, że jego żona w styczniu opiekowała się swoją chorą matką przez pełny miesiąc. Czy powinniśmy wypłacić naszemu pracownikowi zasiłek opiekuńczy?

Państwa pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowanej opieki nad chorym ojcem, ponieważ limit ten w danym roku kalendarzowym został wyczerpany przez żonę pracownika. Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego jest stały i niezależny od liczby osób wymagających opieki oraz od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego. Okres pobierania zasiłku opiekuńczego przez współmałżonka pracownik wykazuje w pkt 5 wniosku ZUS Z-15.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny przysługuje w wymiarze 14 dni niezależnie od tego, ile osób wymaga opieki i ile jest uprawnionych do zasiłku.

W związku z tym, że żona Państwa pracownika już wykorzystała w bieżącym roku kalendarzowym 14 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad swoją chorą matką, pracownikowi nie należy wypłacić zasiłku opiekuńczego, o który wystąpił z tytułu sprawowania opieki nad chorym ojcem. Okres ten należy potraktować jak nieobecność usprawiedliwioną niepłatną.

PRZYKŁAD

Pracownica mieszka wraz z mężem i jego rodzicami. Sprawowała ona opiekę nad chorą teściową przez 8 dni (w okresie od 23 do 30 stycznia br.). Gdy teść pracownicy uległ 25 kwietnia br. wypadkowi, o opiekę nad nim wystąpił w swoim zakładzie pracy mąż pracownicy. Ma on prawo do zasiłku opiekuńczego tylko przez 6 dni, do wykorzystania 14 dni opieki w ciągu roku kalendarzowego.

Podstawa prawna:

  • art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »