| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy praca na urlopie macierzyńskim powoduje utratę zasiłku

Czy praca na urlopie macierzyńskim powoduje utratę zasiłku

Nasz zakład pracy jest płatnikiem zasiłków. Dostaliśmy informację, że pracownica, którą zatrudniamy na umowę o pracę, przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim, wykonuje pracę dla innej firmy na umowę zlecenia. Są to lekkie prace biurowe wykonywane głównie w domu. Czy może ona podjąć pracę pobierając zasiłek macierzyński? Czy w dalszym ciągu przysługuje jej ten zasiłek? Czy powinniśmy jej cofnąć udzielenie tego urlopu?

Obowiązujące przepisy nie zakazują osobom korzystającym z urlopu macierzyńskiego podejmowania dodatkowego zatrudnienia u innego lub własnego pracodawcy. Zatem w stosunku do pracownicy nie należy stosować żadnych sankcji polegających na wstrzymaniu prawa do urlopu macierzyńskiego, a tym samym do płatnego zasiłku macierzyńskiego.

Możliwość podejmowania pracy na urlopie macierzyńskim jest kwestią sporną. Jednak stanowiskiem dominującym jest pogląd, według którego osoba na urlopie macierzyńskim może podjąć pracę zarobkową w trakcie trwania tego urlopu. Przepisy ustawy zasiłkowej nie zawierają regulacji, które pozbawiałyby taką osobę zasiłku macierzyńskiego.

Do zasiłku macierzyńskiego stosuje się odpowiednio niektóre z regulacji prawnych dotyczących zasiłku chorobowego (art. 31 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jednak ustawa zasiłkowa nie wymienia wśród tych regulacji przepisu, zgodnie z którym ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego, jeśli w okresie pobierania tego zasiłku wykonuje pracę zarobkową (tj. art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zatem ubezpieczona pobierając zasiłek macierzyński, do którego nabyła prawo w trakcie ubezpieczenia pracowniczego, może jednocześnie wykonywać dodatkowe zatrudnienie z tytułu umowy zlecenia, nie tracąc jednocześnie prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim może podjąć dodatkową pracę w trakcie tego urlopu, nie tracąc prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Według drugiego poglądu, zakazującego wykonywania pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego, urlop ten jest przyznawany w celu regeneracji sił po porodzie i sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z tych powodów urlop macierzyński jest w znacznej części obowiązkowy.

Pracownik uprawniony do urlopu macierzyńskiego nie może zrzec się do niego prawa, a przynajmniej musi wykorzystać go w wymiarze co najmniej 14 tygodni. Jedynie w określonych przypadkach urlop może być przyznany także ojcu dziecka – na wniosek ojca w razie:

  • rezygnacji przez pracownicę po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu z dalszej jego części (art. 180 § 5 Kodeksu pracy),
  • niemożności sprawowania przez pracownicę osobistej opieki nad dzieckiem ze względu na stan jej zdrowia – po wykorzystaniu przez nią co najmniej 8 tygodni po porodzie (art. 180 § 61 Kodeksu pracy),
  • śmierci pracownicy w czasie trwania urlopu (art. 180 § 7 Kodeksu pracy).

Dodatkowo pracownica ma możliwość przerwania urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 8 tygodni po porodzie w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej – na czas trwania pobytu dziecka w szpitalu. Pozostałą część urlopu pracownica może wykorzystać po powrocie dziecka ze szpitala (art. 181 Kodeksu pracy).

Ponadto Kodeks pracy reguluje wykonywanie pracy jedynie w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, nie odsyłając do odpowiedniego stosowania do pracy podejmowanej w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego. Z tych względów część ekspertów uważa, że wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego jest niedozwolone. Jednak pogląd ten reprezentuje mniejsza część ekspertów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK