| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy praca na urlopie macierzyńskim powoduje utratę zasiłku

Czy praca na urlopie macierzyńskim powoduje utratę zasiłku

Nasz zakład pracy jest płatnikiem zasiłków. Dostaliśmy informację, że pracownica, którą zatrudniamy na umowę o pracę, przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim, wykonuje pracę dla innej firmy na umowę zlecenia. Są to lekkie prace biurowe wykonywane głównie w domu. Czy może ona podjąć pracę pobierając zasiłek macierzyński? Czy w dalszym ciągu przysługuje jej ten zasiłek? Czy powinniśmy jej cofnąć udzielenie tego urlopu?

W przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica może łączyć ten urlop z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Praca ta może być wykonywana jedynie u pracodawcy, który udzielił pracownicy (lub pracownikowi) takiego urlopu. Wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się wówczas proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy (art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej).

Osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Składki są finansowane przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Natomiast ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński i jednocześnie wykonująca umowę zlecenia nadal podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 9 ust. 1c ustawy systemowej). Może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu umowy zlecenia. Pracownica, która w okresie urlopu macierzyńskiego wykonuje pracę na zlecenie, ze zlecenia podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

WAŻNE!

Pracownik pobierający zasiłek macierzyńskim, który jednocześnie wykonuje umowę zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Nie ma przeszkód, aby Państwa pracownica wykonywała pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego. Pracownica, mimo podjęcia dodatkowego zatrudnienia u innego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia, nadal ma prawo do płatnego zasiłku macierzyńskiego, ponieważ wykonywanie w tym czasie innej pracy nie jest zakazane. Nie ma zatem podstaw do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec pracownika wykonującego pracę w okresie urlopu macierzyńskiego ani do cofnięcia urlopu takiemu pracownikowi.

Pracownica jest zgłoszona przez Państwa do ubezpieczeń społecznych z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim i mimo że w tym okresie podjęła dodatkowe zatrudnienie z tytułu umowy zlecenia u innego pracodawcy, nadal podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli zawarliby Państwo z własną pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim umowę zlecenia, wówczas musieliby Państwo z tytułu umowy zlecenia opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Osoba taka nadal podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wówczas składki w dalszym ciągu opłacane są przez budżet państwa.

Podstawa prawna:

  • art. 29, art. 29a, art. 31, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 1c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 180–1821, art. 184 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »