| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak liczyć okres zasiłkowy w przypadku zwolnień lekarskich z tytułu różnych chorób

Jak liczyć okres zasiłkowy w przypadku zwolnień lekarskich z tytułu różnych chorób

Nasz pracownik, który ukończył 51 lat, przebywał na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim do 16 marca br. z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Wykorzystał on z tym dniem 130 dni okresu zasiłkowego. Następnie na okres od 10 do 23 kwietnia br. przedłożył zwolnienie lekarskie w związku z zapaleniem krtani. Na kolejne zwolnienie pracownik poszedł 7 maja br., znowu z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Czy w takim przypadku dla pracownika rozpocznie się nowy okres zasiłkowy? Jeśli tak, to od kiedy? Jakiego rodzaju świadczenia są należne temu pracownikowi z powodu choroby? Czy podstawę wymiaru świadczeń należy przeliczyć na nowo?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i zasiłku chorobowego ustala się, co do zasady, z wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Ponieważ Państwa pracownik przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim do 16 marca br., a kolejna niezdolność do pracy powstała po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności pracy od 10 kwietnia br., a następnie zasiłku chorobowego od 7 maja br. nie należy przeliczać na nowo.

PRZYKŁAD

Pracownik od 2 do 15 lutego 2012 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu rwy kulszowej. Pracownik ten 16 lutego br. złamał rękę i otrzymał zwolnienie lekarskie do 5 marca br. Po tym dniu wrócił do pracy i 30 kwietnia br. ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu rwy kulszowej W takim przypadku:

  • niezdolność do pracy trwającą do 15 lutego br. oraz trwającą od 16 lutego br. należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego z uwagi na to, że nie wystąpiła między nimi żadna przerwa,
  • od 30 kwietnia br. należy pracownikowi otworzyć nowy okres zasiłkowy, gdyż między tą a poprzednią niezdolnością do pracy wystąpiła przerwa. Dodatkowo, między tą niezdolnością a niezdolnością spowodowaną tą samą jednostką chorobową trwającą do 15 lutego 2012 r. (rwa kulszowa) wystąpiła przerwa trwająca powyżej 60 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik był niezdolny do pracy od 26 lutego br. do 5 marca br. z powodu zapalenia gardła. Pracownik ten 6 marca br. nadwyrężył staw skokowy i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni, tj. do 19 marca br. Do pracy wrócił 20 marca br. i ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu zapalenia gardła od 26 kwietnia br. W takim przypadku:

  • niezdolność do pracy od 6 marca br. należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego wraz z niezdolnością do pracy od 26 lutego br. z uwagi na to, że między nimi nie wystąpiła przerwa,
  • niezdolność do pracy od 26 kwietnia 2012 r. należy również wliczyć do ww. okresu zasiłkowego, gdyż jest ona spowodowana tą samą jednostką chorobową, co niezdolność trwająca do 5 marca br., a przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.

Podstawa prawna:

  • art. 9, art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK