| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć termin na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego

Jak obliczyć termin na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 2 do 18 kwietnia br. z powodu choroby. Zwolnienie to zostało wystawione 31 marca br., natomiast pracownik przedłożył nam je 10 kwietnia br. Wykorzystał on już okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Czy zwolnienie to zostało wystawione prawidłowo, jeżeli stwierdza ono niezdolność do pracy po upływie 2 dni po przeprowadzonym badaniu lekarskim? Czy i za jaki okres powinniśmy obniżyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Zobacz: E-zwolnienie lekarskie od stycznia 2016

Zwolnienie Państwa pracownika zostało wystawione prawidłowo, gdyż bezpośrednio po dniu badania lekarskiego przypadają dni wolne od pracy. Nie powinni Państwo obniżać wysokości zasiłku chorobowego, ponieważ termin na dostarczenie zwolnienia upłynął w sobotę, która jest uważana za dzień równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy. Zatem Państwa pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie w terminie.

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA z powodu choroby wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od wykonywania pracy (§ 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zwolnień lekarskich...). Lekarz wystawia ZUS ZLA zazwyczaj od dnia, w którym przeprowadza badanie lekarskie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Jednak istnieje możliwość, aby ZUS ZLA zostało wystawione na okres rozpoczynający się w terminie późniejszym, ale nie później niż 4. dnia od przeprowadzonego badania, w sytuacji gdy:

  • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,
  • badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy (§ 3 ust. 1a ww. rozporządzenia).

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Lekarz może także wystawić zwolnienie lekarskie na okres wcześniejszy niż dzień badania, ale nie może to być okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania. Taka możliwość istnieje, jeżeli wyniki badania wskazują, że ubezpieczony był w tym okresie niezdolny do pracy.

Zwolnienie lekarskie na okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające badanie lekarskie może wystawiać jedynie lekarz psychiatra, jeżeli stwierdzi lub podejrzewa u ubezpieczonego zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie na okres rozpoczynający się w terminie późniejszym, ale nie później niż 4. dnia od przeprowadzonego badania, m.in. w sytuacji, gdy bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy.

Zaświadczenie lekarskie pracownik powinien złożyć u płatnika składek (tj. u pracodawcy) w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania (art. 62 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Termin ten należy liczyć od dnia następnego po dniu wystawienia zwolnienia. Nie należy więc uwzględniać dnia, w którym ubezpieczony uzyskał zwolnienie lekarskie. Jeżeli ubezpieczony wysyła zwolnienie lekarskie pocztą, za datę dostarczenia zwolnienie przyjmuje się datę stempla pocztowego. Jeśli jednak ostatni dzień terminu na przedłożenie zwolnienia lekarskiego przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, ostatnim dniem terminu jest następny dzień powszedni przypadający po dniu ustawowo wolnym od pracy, w którym upłynął termin (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego). Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11), sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zatem jeżeli termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego minął w sobotę, zwolnienie należy złożyć w najbliższym dniu roboczym, tj. w poniedziałek. Jeżeli, tak jak w przypadku Państwa pracownika, poniedziałek jest dniem świątecznym (Poniedziałek Wielkanocny), termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego upływa we wtorek (jest on ostatnim dniem przedłożenia ZUS ZLA w terminie).

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »