| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik powinien otrzymać zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie

Czy pracownik powinien otrzymać zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie

Pracownik po przepracowaniu 3 godzin odebrał z przedszkola telefon z informacją, że rozchorowało się jego dziecko. Następnego dnia przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem na okres 10 dni łącznie z dniem, który częściowo przepracował. Czy za dzień, w którym pracownik pracował i otrzymał zwolnienie lekarskie, należy wypłacić mu zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie?

Za cały dzień wskazany w zwolnieniu lekarskim pracownikowi należy wypłacić zasiłek opiekuńczy, gdyż zasiłek przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki i nie ma możliwości dzielenia go na godziny. Jeśli zatem pracownik był w pracy kilka godzin, ale za cały dzień pracy nie otrzymał wynagrodzenia, a następnie dostarczył na ten dzień zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem, to za ten dzień przysługuje mu zasiłek opiekuńczy oraz wynagrodzenie za przepracowaną część dnia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy (pełny) dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej). Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA wystawione przez lekarza uprawnionego do wystawiania takich zaświadczeń.

Jeżeli lekarz zdecydował, że w dniu, w którym pracownik zgłosił się do niego z dzieckiem, jest konieczna opieka nad dzieckiem, wówczas orzeka o potrzebie opieki nad chorym dzieckiem przez cały dzień, a nie tylko przez kilka godzin. Zwolnienie od pracy z powodu opieki jest wydawane na dni kalendarzowe określone konkretnymi datami. Nie można wyłączyć kilku godzin z sumy dni objętych zwolnieniem.

Zatem zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu od pierwszego dnia wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, również za dzień, w którym pracownik świadczył pracę przez kilka godzin, a następnie przedstawił zwolnienie lekarskie z powodu opieki nad dzieckiem. Musi być jednak spełniony warunek, że pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia za cały ten dzień pracy. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje bowiem za okresy niezdolności do świadczenia pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 35 ust. 2 w zw. z ar.12 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Jeśli zatem pracownik był w pracy kilka godzin, a następnie dostarczył na ten dzień zwolnienie lekarskie, należy wypłacić zasiłek opiekuńczy za cały dzień, w którym przepracował 3 godziny, gdyż stawka zasiłku jest dzienna i niepodzielna na godziny. Ponadto pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za przepracowaną część dnia, tj. za 3 godziny. Takie stanowisko zajął Departament Prawa Pracy MPiPS w piśmie z 29 października 2008 r. (znak: DPR-III-076–596-ZR/08) wskazując, że stosownie do art. 80 Kodeksu pracy pracownikom przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną, także w dniu objętym zwolnieniem lekarskim. Należy jednak zauważyć, że przepisy ustawy zasiłkowej nie stoją na przeszkodzie, aby wypłacić świadczenia z ubezpieczenia chorobowego pracownikowi posiadającemu wymagany okres ubezpieczenia, jeżeli otrzymał on wynagrodzenie za przepracowaną część dnia, w którym następnie stał się niezdolny do pracy. Zdaniem Ministerstwa Pracy, przepis art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej wyklucza prawo do zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego za okres niezdolności do pracy wyłącznie w sytuacji, gdy ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachował prawo do pełnego wynagrodzenia za dany dzień. Taka interpretacja daje pracownikowi podstawę do wystąpienia z roszczeniem o wypłatę zarówno wynagrodzenia za przepracowaną część dnia, tj. za wykonaną pracę, jak i świadczenia chorobowego za zwolnienie lekarskie przypadające na ten sam dzień.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik przez część dnia pracował, a następnie przedstawił ZUS ZLA, uzyska prawo do zasiłku za cały dzień, pod warunkiem że nie zachował prawa do wynagrodzenia za pracę za cały dzień.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »