| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik powinien otrzymać zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie

Czy pracownik powinien otrzymać zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie

Pracownik po przepracowaniu 3 godzin odebrał z przedszkola telefon z informacją, że rozchorowało się jego dziecko. Następnego dnia przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem na okres 10 dni łącznie z dniem, który częściowo przepracował. Czy za dzień, w którym pracownik pracował i otrzymał zwolnienie lekarskie, należy wypłacić mu zasiłek opiekuńczy czy wynagrodzenie?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, i jest ona zwolniona z obowiązku wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Jednak zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców – temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Za dzieci, na które zasiłek przysługuje, uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Jednak wyliczenie to nie dotyczy dzieci partnera, jeżeli dziecko nie zostało przez niego przysposobione, nawet jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje na dziecko partnera.

Warunkiem otrzymania zasiłku opiekuńczego jest brak innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogących zapewnić opiekę choremu dziecku. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje za czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem przez ściśle określony czas:

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem do 14 lat lub zdrowym dzieckiem do ukończenia 8 lat,
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, należy złożyć następujące dokumenty:

  • zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA,
  • wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników oraz ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS.

Ubezpieczony składa powyższe dokumenty do pracodawcy, niezależnie od tego, czy pracodawca ma uprawnienia do wypłaty zasiłków czy nie.

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 4, art. 32–35, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 1, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 65, poz. 741 ze zm.),
  • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »