| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi: z tytułu wypadku przy pracy czy „zwykłej” choroby

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi: z tytułu wypadku przy pracy czy „zwykłej” choroby

Nasz pracownik uległ wypadkowi przy pracy i od 10 lutego 2012 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie to zostało mu wystawione do 7 marca br. Jest to jego pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku kalendarzowym. Pracownik przedłożył 14 marca 2012 r. kolejne zwolnienie lekarskie, które 24 lutego br. wystawił lekarz innej specjalizacji, dokumentujące niezdolność do pracy od 23 lutego do 26 marca 2012 r. Zwolnienie to nie pozostaje w związku z niezdolnością spowodowaną wypadkiem przy pracy. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości odpowiadającej nowemu zwolnieniu lekarskiemu, czy kontynuować wypłatę świadczenia na podstawie poprzedniego zwolnienia? W jaki sposób należy obniżyć pracownikowi świadczenie za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego?

Mimo że kolejne zwolnienie lekarskie zostało wystawione 24 lutego br., a pracownik dostarczył je dopiero 14 marca br., to nie należy obniżać mu wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Kodeks pracy nie przewiduje obniżania wysokości tego wynagrodzenia w przypadku niezachowania 7-dniowego terminu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego. Jeżeli za ten okres pracownikowi przysługiwałby zasiłek chorobowy, wówczas jego wysokość należałoby obniżyć o 25%.

WAŻNE!

Nie należy obniżać wysokości wynagrodzenia chorobowego z powodu dostarczenia zwolnienia lekarskiego po upływie 7 dni od dnia jego wystawienia.

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy należy więc naliczać począwszy od 8 marca 2012 r. w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że obowiązujące u Państwa przepisy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

PRZYKŁAD

Pracownik w wieku 55 lat był niezdolny do pracy w okresie od 2 do 29 stycznia 2012 r. 6 lutego 2012 r. pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie wystawione 26 stycznia br. na okres od 26 stycznia do 29 lutego br. Pracownikowi przysługują następujące świadczenia:

  • za okres niezdolności do pracy od 2 do 15 stycznia 2012 r. wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%,
  • za okres od 16 do 29 stycznia 2012 r. zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru,
  • za okres od 30 stycznia do 2 lutego 2012 r. zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru,
  • za okres od 3 do 6 lutego 2012 r. zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru pomniejszonej o 25%,
  • za okres od 7 do 29 lutego 2012 r. zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2, art. 9 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »