| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego

Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego

Pracownik jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy od stycznia 2006 r. Od 1 stycznia br. dostał awans oraz został przeniesiony do pracy do innego wydziału niż ten, w którym dotychczas pracował. Pracownik otrzymał również podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego. 13 marca br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 7 dni. Z jakiego okresu obliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Mimo podwyżki wynagrodzenia zasadniczego oraz awansu i przeniesienia pracownika do innego wydziału, podstawę wynagrodzenia chorobowego dla tego pracownika należy ustalić z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zachorował, czyli z okresu od marca 2011 r. do lutego 2012 r.

Pracownikowi za pierwsze 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku osób powyżej 50. roku życia – za 14 dni) przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (art. 92 § 1 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie takie oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które zostało wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy lub, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy, przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Powyższe zasady należy stosować także wtedy, gdy w okresie przed powstaniem niezdolności do pracy zmianie uległa wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi wskutek zmiany stanowiska pracy lub zmiany warunków wynagradzania ustalonych w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w firmie od ponad 2 lat, zachorował 10 lutego br. Do 31 grudnia 2011 r. był zatrudniony na stanowisku sprzedawcy w połowie wymiaru czasu pracy, a od 1 stycznia br. został zatrudniony na stanowisku pracownika biurowego. Wymiar czasu pracy tego pracownika nie uległ zmianie, natomiast w związku ze zmianą stanowiska wynagrodzenie wzrosło o 1/3. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku dla pracownika należy przyjąć wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających zachorowanie, czyli z okresu luty 2011 r. – styczeń 2012 r., mimo że pracownik od stycznia otrzymuje już wyższe wynagrodzenie i pracuje na innym stanowisku.

Podwyżka i awans nie mają wpływu na zmianę okresu, z jakiego jest obliczana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Wpływ na ustalanie tej podstawy wymiaru ma zmiana umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, polegająca na zmianie wymiaru czasu pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej). W takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, z których jest obliczana podstawa wymiaru świadczenia.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w styczniu 2011 r., zachorował 12 lutego br. Do 31 grudnia 2011 r. był zatrudniony w połowie wymiaru czasu pracy, a od 1 stycznia br. w pełnym wymiarze czasu pracy. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za styczeń 2012 r., przysługujące z tytułu pracy w nowym wymiarze czasu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »