| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego

Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wynagrodzenia chorobowego

Pracownik jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy od stycznia 2006 r. Od 1 stycznia br. dostał awans oraz został przeniesiony do pracy do innego wydziału niż ten, w którym dotychczas pracował. Pracownik otrzymał również podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego. 13 marca br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 7 dni. Z jakiego okresu obliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Podwyżka wynagrodzenia w jednym z miesięcy, z których wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, ma wpływ na wysokość tego zasiłku, ale nie powoduje jego znaczącego wzrostu. Podwyżka rozkłada się bowiem równomiernie na cały okres uwzględniany przy liczeniu podstawy świadczenia chorobowego.

W celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stałej stawce miesięcznej za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe (z art. 92 Kodeksu pracy), miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez 30 i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia należy odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...). Zatem wynagrodzenie dla takiego pracownika ustala się w taki sam sposób niezależnie od tego, ile dni ma dany miesiąc. Wynagrodzenie to będzie w taki sam sposób ustalane również za luty, który ma 28 lub 29 dni, oraz za marzec, który ma 31 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w zakładzie pracy od stycznia 2006 r., 13 lutego br. przedłożył zwolnienie lekarskie na 7 dni. Wynagrodzenie pracownika od stycznia br. wynosi 2500 zł. Wynagrodzenie za czas wykonywania pracy w lutym br. należy obliczyć w następujący sposób:

  • 2500 zł : 30 dni = 83,33 zł – wynagrodzenie za jeden dzień pracy,
  • 83,33 zł x 7 dni (liczba dni wskazanych na zwolnieniu lekarskim) = 583,31 zł – wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w czasie niezdolności do pracy wykonywał pracę,
  • 2500 zł – 583,31 zł = 1916,69 zł – wynagrodzenie, jakie pracownik powinien otrzymać za pracę wykonywaną w lutym.

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 1 i ust. 5, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 38 ust. 1, art. 40, art. 45 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77 poz. 512 ze zm.),
  • § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • art. 92 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK