| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wykonywanie pracy zarobkowej na zwolnieniu lekarskim

Wykonywanie pracy zarobkowej na zwolnieniu lekarskim

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Pojęcie pracy zarobkowej

Przepisy ustawy nie definiują pojęcia pracy zarobkowej. Dlatego można uznać za taką pracę wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy (praca „na czarno”), bez względu na wymiar czasu tej pracy. Ponadto pracą zarobkową, jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04), której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego, jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. Należy zaznaczyć, że według art. 17 ust. 1 ustawy nie ma znaczenia, w jakim rozmiarze była świadczona praca zarobkowa ani też, czy było to na początku, czy na końcu zwolnienia lekarskiego. Nie ma znaczenia, czy ubezpieczony w chwili wykonywania tej pracy był faktycznie chory, czy też jego stan zdrowia uległ takiej poprawie, że był on zdolny do wykonywania tej pracy. Nie ma też znaczenia rodzaj choroby ubezpieczonego czy adnotacja zawarta na zwolnieniu lekarskim o treści „pacjent może chodzić” (taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską).

W dotychczasowym orzecznictwie Sądu Najwyższego prezentowane jest również stanowisko, że świadczyć pracę zarobkową w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy będzie członek rady nadzorczej spółki akcyjnej, który pobiera wynagrodzenie z tego tytułu oraz wynagrodzenie z tytułu oddelegowania do stałego indywidualnego wykonywania czynności nadzorczych. Za pracę w okresie orzeczonej niezdolności do pracy należy też uznać odpłatne wykonywanie przez radcę prawnego w czasie zwolnienia lekarskiego czynności zawodowych (podpisywanie dokumentów, reprezentacja przed sądem, sporządzanie pism procesowych, udzielanie porad prawnych, przeprowadzenie szkolenia), zawarcie przez przedsiębiorcę w okresie pobierania zasiłku chorobowego umowy o pracę z nowym pracownikiem w ramach prac interwencyjnych. Pracą zarobkową mogą być także czynności polegające na sprawdzaniu stanu usług i ich jakości, sporządzaniu dokumentacji technicznej i kontrolnej usług.

Czynności nieuznane za pracę zarobkową

Czasami wykonywanie pewnych czynności nie jest kwalifikowane jako praca zarobkowa w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy. Na przykład udział wspólnika spółki cywilnej, którego wkład nie polega na świadczeniu usług, w zysku wypracowanym przez innych wspólników nie jest wykonywaniem pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy. Nie można też uznać za wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy udziału w akcjach ratowniczych członków ochotniczej straży pożarnej, jakkolwiek uprawniający do otrzymania ekwiwalentu ustalonego według art. 28 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2009 r. nr 178, poz. 1380 ze zm.).

Podstawa prawna:

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 4 lipca 2000 r. (II UKN 634/99, OSNP 2002/2/48),
  • wyrok SN z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04, OSNP 2005/21/342).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK