| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla nakładcy

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla nakładcy

Od 1 sierpnia 2011 r. zatrudniamy 5 osób, które wykonują pracę nakładczą. Jeden z tych pracowników rozchorował się i przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 10 lutego br. Jest on wynagradzany stawką jednostkową, która wynosi 0,25 gr. Miesięcznie dopłacamy pracownikom 150 zł z tytułu korzystania przez nich w pracy z własnych urządzeń. Jakie świadczenie wypłacić chałupnikowi? W jaki sposób je obliczyć?

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia – za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Przychodem jest kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tej podstawy wymiaru.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek. Do podstawy zasiłku chorobowego chałupnika przyjmuje się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania. Nie ma tu także zastosowania wyłączenie z podstawy wymiaru świadczenia składników wynagrodzenia niepomniejszanych za okresy pobierania zasiłków (art. 41 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że podstawę zasiłku zwiększają również te przychody, do których wykonawca zachowuje prawo w okresach otrzymywania zasiłków.

WAŻNE!

Do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego osoby wykonującej pracę nakładczą wlicza się wszystkie przychody, nawet te, do których wykonawca zachowuje prawo w okresie niezdolności do pracy.

Chałupnik, o którym mowa w pytaniu, pracuje od 1 sierpnia 2011 r., a zachorował w lutym br. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla chałupnika stanowi średni przychód podlegający oskładkowaniu, osiągnięty za okres od sierpnia 2011 r. do stycznia 2012 r. Będzie nim wynagrodzenie określone w stawce jednostkowej za wykonaną pracę. Natomiast konieczne jest rozstrzygnięcie, czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego należy również zaliczyć kwotę w wysokości 150 zł z tytułu używania przez chałupnika jego własnego urządzenia. Jeśli nakładca nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne od tej wypłaty, to nie wejdzie ona do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. Ponadto, zgodnie z przepisami podatkowymi, przychodem nie jest m.in. zwrot kosztów za konserwację urządzeń (art. 12 ust. 5 updof). Kwota 150 zł nie jest zwrotem z tytułu poniesionych kosztów konserwacji, zatem stanowi przychód do celów podatkowych i składkowych. Może być jednak zwolniona ze składek.

Z podstawy wymiaru składek wyłączone są ekwiwalenty pieniężne za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Rozporządzenie to ma zastosowanie również do osób wykonujących pracę nakładczą. Ponadto ekwiwalenty te są również zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Z kolei według rozporządzenia w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą wykonawcy przysługuje odpłatność z tytułu użytkowania w pracy nakładczej maszyn, urządzeń i narzędzi stanowiących własność wykonawcy – w wysokości odpowiadającej wartości ich odtworzenia. Zasady stosowania tej odpłatności określają zakładowe regulaminy pracy nakładczej lub umowa o pracę nakładczą (art. 21 ust. 1 pkt 13 updof). Jeżeli zatem nakładca określił w umowie lub regulaminie, że odpłatność jest ekwiwalentem za używanie w procesie pracy urządzenia będącego własnością chałupnika i została ona skalkulowana na podstawie realnego zużycia tego urządzenia przy wykonywaniu pracy, to można uznać, że świadczenie to może być zwolnione ze składek i nie stanowi wówczas podstawy wymiaru świadczenia chorobowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »