| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w razie zamknięcia żłobka pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy

Czy w razie zamknięcia żłobka pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy

Jedna z pracownic poprosiła o udzielenie jej dni wolnych od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dwuletnim synem. Rano została poinformowana telefonicznie przez dyrektorkę żłobka o jego zamknięciu z powodu dużych mrozów oraz problemów z dogrzaniem pomieszczeń żłobka. Czy mamy prawo przyznać jej zasiłek opiekuńczy i jakie dokumenty są wymagane?

Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy. Pracownica występująca o wypłatę zasiłku opiekuńczego musi złożyć wniosek na druku ZUS Z-15 o przyznanie tego zasiłku. W przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, do którego uczęszcza dziecko, wymaganym dokumentem załączanym do wniosku jest oświadczenie pracownicy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. na zdrowe dziecko w wieku do lat 8 w razie:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o której pracownik został powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia. Awaria ogrzewania w żłobku jest zdarzeniem nagłym, o którym pracownica została poinformowana w dniu, w którym miała zaprowadzić dziecko do żłobka i w tak krótkim czasie nie była w stanie zapewnić dziecku opieki. Dlatego przysługuje jej zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Pracownica występująca o wypłatę zasiłku musi złożyć wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na formularzu ZUS Z-15. Z wniosku o zasiłek opiekuńczy będzie wynikało, czy współmałżonek pracuje w systemie pracy zmianowej, czy w danym roku kalendarzowym był już wypłacony zasiłek opiekuńczy oraz czy we wspólnym gospodarstwie domowym są inni domownicy, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku w czasie zamknięcia żłobka.

W przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do którego dziecko uczęszcza, wymaganym dokumentem załączanym do wniosku jest oświadczenie pracownika złożone na zwykłym druku. W oświadczeniu pracownik powinien wskazać okres, na jaki ubiega się o zasiłek, oraz opisać zaistniałą sytuację (kiedy został powiadomiony o zamknięciu żłobka). Fakt ten nie musi być poświadczony przez placówkę, w której takie zamknięcie miało miejsce.

Wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, tj. w przypadku gdy ubezpieczony nie przedkłada zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA, następuje na podstawie asygnaty zastępczej ZUS Z-7.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez konieczności spełnienia wymogu okresu wyczekiwania na to świadczenie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny, ale także nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 32–34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 18, § 20, § 22 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »