| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla Państwa pracownika będzie stanowiło zsumowane wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Jeżeli Państwa pracownik będzie chorował dłużej, wówczas począwszy od następnego dnia po zakończeniu umowy zlecenia z podstawy wymiaru zasiłku należy wyłączyć wliczone wcześniej wynagrodzenie z umowy zlecenia. Bez zmian pozostaje okres, z którego jest przyjęte wynagrodzenie do ustalenia podstawy zasiłku.

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oblicza się według tych samych zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 Kodeksu pracy).

Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego należy przyjąć również wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej z własnym pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia.

Do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli taką umowę zawiera z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, albo wykonuje prace na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Takiej umowy zlecenia w ogóle nie zgłasza się odrębnie do ZUS, tylko przychód uzyskany z jej tytułu dolicza się do przychodu ze stosunku pracy i rozlicza łącznie w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Od przychodu z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem opłaca się zatem wszystkie składki – na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe oraz na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, na takich samych zasadach, jak od przychodów z tytułu umowy o pracę.

W takiej sytuacji w celu ustalenia prawidłowej podstawy wymiaru zasiłku należy w okresie przyjętym do jej obliczenia zsumować wynagrodzenie uzyskane ze stosunku pracy z wynagrodzeniem uzyskanym z tytułu zawartej umowy zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia powinno zostać uwzględnione przy wyliczeniach w kwocie faktycznej, bez uzupełniania (inaczej niż w przypadku wynagrodzenia za pracę).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK