| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego?

Do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem stosuje się zasady dotyczące składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu. Takich składników nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Dlatego począwszy od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy zlecenia, należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie uzyskane z tytułu zawartej umowy zlecenia.

WAŻNE!

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, w kwocie faktycznie wypłaconej, jedynie za czas niezdolności do pracy przypadającej do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia zawartej umowy.

PRZYKŁAD

Z zatrudnionym od kilku lat 40-letnim pracownikiem pracodawca podpisał umowę zlecenia na okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. Pracownik ten zachorował i przedstawił zwolnienie lekarskie na okres od 2 stycznia do 15 lutego 2012 r. Pracownikowi należy wypłacić następujące świadczenia:

  • wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, tj. od 2 stycznia do 3 lutego br.,
  • zasiłek chorobowy za pozostałe dni orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 4 do 15 lutego br.

W podstawie wymiaru świadczenia należnego za okres od 2 do 31 stycznia br. należy uwzględnić wynagrodzenie ze stosunku pracy z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od stycznia do grudnia 2011 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia również za okres od stycznia do grudnia 2011 r.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 3 lutego br. należy obliczyć z tego samego okresu, tj. od stycznia do grudnia 2011 r., jednak należy uwzględnić w niej jedynie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia należnego za ten okres, gdyż umowa zlecenia została zawarta jedynie do 31 stycznia 2012 r.

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres od 4 do 15 lutego nie należy uwzględniać wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, lecz jedynie wynagrodzenie ze stosunku pracy (również przyjęte za okres od stycznia do grudnia 2011 r.).

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego Państwa pracownikowi należy zatem obliczyć z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. W podstawie tej należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jeżeli pracownik będzie niezdolny do pracy w dalszym ciągu po 31 marca br., wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy obliczyć uwzględniając jedynie wynagrodzenie z umowy o pracę z okresu od stycznia do grudnia 2011 r. Po 31 marca br. wynagrodzenia z umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK