| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy w wieku 60+

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy w wieku 60+

Prowadzę działalność gospodarczą, w czerwcu 2010 r. ukończyłem 60 lat. Dotarły do mnie informacje że z racji osiągnięcia tego wieku obligatoryjnie obejmuje mnie zwolnienie z opłacania składek na FP z tytułu prowadzonej działalności. Pracownica ZUS poinformowała mnie, że nie powinienem już na bieżąco opłacać tej składki, a w przypadku składek opłaconych po ukończeniu 60. roku życia powinienem wystąpić o przeksięgowanie wpłat. Czy to będzie prawidłowe postępowanie? Jeżeli nadal nie będę opłacał składki na FP, czy zostanę pozbawiony prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Może lepiej dla mnie byłoby tę składkę jednak opłacać?

Od ukończenia 60 lat z tytułu prowadzonej działalności nie należy opłacać obowiązkowej składki na Fundusz Pracy. Nie ma również możliwości opłacania jej dobrowolnie. Jeżeli opłacał Pan składki na FP od ukończenia 60 lat, może Pan wystąpić o ich zwrot. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ma Pan szansę na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych po zamknięciu działalności mimo nieopłacania składek na FP w związku z osiągnięciem wieku 60 lat. Szczegóły w uzasadnieniu.

Obowiązkową składkę na Fundusz Pracy, ustaloną od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenie za pracę (bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności), obowiązkowo opłacają m.in. osoby prowadzące działalność pozarolniczą (art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Składkę na FP opłaca się w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Nie opłaca się jej za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn (art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia). Ustawodawa nie daje w tym zakresie wyboru – nie ma zatem możliwości, aby nadal dobrowolnie opłacał Pan składkę na Fundusz Pracy, mimo przekroczenia wieku 60 lat (np. w celu zapewnienia sobie prawa do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych).

Każdy przypadek opłacenia składki na Fundusz Pracy, mimo braku takiego ustawowego obowiązku, należy uznać jako nienależne opłacenie składki.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »