| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do okresu wyczekiwania pracownika wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia

Czy do okresu wyczekiwania pracownika wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia

Zawarliśmy ze zleceniobiorcą umowę na okres 1 miesiąca, w trakcie wykonywania której nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie tego okresu, tj. od 1 grudnia 2011 r. zawarliśmy z nim drugą umowę i wówczas zleceniobiorca zdecydował się, by podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie kolejnego miesiąca, tj. od 1 stycznia 2012 r. podpisaliśmy z nim umowę o pracę, a następnie pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie od 15 stycznia br. Czy przysługuje mu już świadczenie chorobowe?

Od zasady nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego ustawa zasiłkowa dopuszcza wyjątki, a jednym z nich jest sytuacja, gdy okres przerwy między następującymi po sobie okresami ubezpieczenia nie przekroczy 30 dni (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że przy wyliczaniu upływu minimalnego okresu wyczekiwania do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego należy uwzględnić także wcześniejsze okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Niezdolność do pracy Państwa pracownika powstała w czasie, gdy był on zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego obowiązkowo, a zatem w jego przypadku do nabycia uprawnień do świadczenia chorobowego niezbędne jest legitymowanie się nieprzerwanym 30-dniowym okresem ubezpieczenia. Co prawda, Państwa pracownik podlegał temu ubezpieczeniu ze stosunku pracy jedynie od 1 do 14 stycznia br., ale do 30-dniowego okresu wyczekiwania powinien zostać doliczony także okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w czasie wykonywania umowy zlecenia, tj. od 1 do 31 grudnia 2011 r.

WAŻNE!

Do okresu wyczekiwania, od którego zależy prawo do świadczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między tymi okresami nie przekroczyła 30 dni.

Po doliczeniu okresu ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia łączny okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez Państwa pracownika w dniu powstania niezdolności do pracy będzie wynosił ponad 30 dni, co uprawnia go do uzyskania świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Skoro okres ubezpieczenia ze stosunku pracy następował bezpośrednio po okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenia – łączny okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tych tytułów należy uznać za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zatem Państwa pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, tj. od 15 stycznia br.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 i ust. 4 oraz art. 11 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »