| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Nasz zakład pracy w tym roku po raz pierwszy nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków. W jaki sposób powinniśmy ustalać dla siebie wynagrodzenie z tytułu wypłaty zasiłków? Czy takie wynagrodzenie przysługuje od wszystkich ustalonych i wypłaconych świadczeń? Czy jeżeli zakład pracy w nieprawidłowy sposób ustali wysokość zasiłku, poniesie jakieś konsekwencje?

Jeżeli płatnik korzysta z przysługującego mu uprawnienia, dokonuje rozliczenia należnego mu wynagrodzenia w deklaracji rozliczeniowej składanej za miesiąc, w którym dokonał wypłaty świadczeń. Kwotę wynagrodzenia potrąca więc z należnych do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne (w bloku V, pole 02 deklaracji ZUS DRA). Jeśli jednak wynagrodzenie to zostało potrącone bezpodstawnie, tj. w przypadku błędu w zakresie ustalania uprawnień lub wysokości zasiłku, płatnik traci prawo do naliczenia sobie wynagrodzenia ustalonego od kwoty nieprawidłowo wypłaconego zasiłku. W konsekwencji jest zobowiązany do jego zwrotu, w deklaracji rozliczeniowej za następny miesiąc.

PRZYKŁAD

W listopadzie 2011 r. płatnik, uprawniony do wypłaty zasiłków, wypłacił świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w łącznej wysokości 8659,88 zł. Z tego tytułu naliczył sobie wynagrodzenie w kwocie 8,66 zł (8659,88 zł x 0,1%). O kwotę naliczonego wynagrodzenia płatnik pomniejszył składki na ubezpieczenia społeczne należne za listopad. W grudniu okazało się, że wśród wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w listopadzie, zasiłek dla jednej osoby w kwocie 876,66 zł został wypłacony nieprawidłowo (płatnik powinien wypłacić zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a wypłacił z ubezpieczenia chorobowego).

Prawidłowa kwota wynagrodzenia z tytułu wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w listopadzie wynosi zatem 7,78 zł, co wynika z następujących obliczeń:

  • 8659,88 zł – 876,66 zł = 7783,22 zł,
  • 7783,22 zł x 0,1% = 7,78 zł.

Różnicę, tj. kwotę 0,88 zł (8,66 zł – 7,78 zł), płatnik powinien zwrócić w deklaracji za następny miesiąc, czyli za grudzień.

WAŻNE!

Jeżeli wynagrodzenie za wypłatę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego zostało bezpodstawnie potrącone, płatnik jest zobowiązany do jego zwrotu w deklaracji rozliczeniowej za następny miesiąc.

Jeżeli płatnik korzysta ze swojego uprawnienia i nalicza sobie wynagrodzenie z tytułu wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, to dla płatnika stanowi ono podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym w dniu jego otrzymania, tj. w dniu wpłaty kwoty składek na rachunek ZUS w wysokości pomniejszonej o kwotę wynagrodzenia płatnika.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 14 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 153, poz. 1005).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK