| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Jak ustalić wynagrodzenie za wypłatę zasiłków

Nasz zakład pracy w tym roku po raz pierwszy nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków. W jaki sposób powinniśmy ustalać dla siebie wynagrodzenie z tytułu wypłaty zasiłków? Czy takie wynagrodzenie przysługuje od wszystkich ustalonych i wypłaconych świadczeń? Czy jeżeli zakład pracy w nieprawidłowy sposób ustali wysokość zasiłku, poniesie jakieś konsekwencje?

Jeżeli płatnik korzysta z przysługującego mu uprawnienia, dokonuje rozliczenia należnego mu wynagrodzenia w deklaracji rozliczeniowej składanej za miesiąc, w którym dokonał wypłaty świadczeń. Kwotę wynagrodzenia potrąca więc z należnych do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne (w bloku V, pole 02 deklaracji ZUS DRA). Jeśli jednak wynagrodzenie to zostało potrącone bezpodstawnie, tj. w przypadku błędu w zakresie ustalania uprawnień lub wysokości zasiłku, płatnik traci prawo do naliczenia sobie wynagrodzenia ustalonego od kwoty nieprawidłowo wypłaconego zasiłku. W konsekwencji jest zobowiązany do jego zwrotu, w deklaracji rozliczeniowej za następny miesiąc.

PRZYKŁAD

W listopadzie 2011 r. płatnik, uprawniony do wypłaty zasiłków, wypłacił świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w łącznej wysokości 8659,88 zł. Z tego tytułu naliczył sobie wynagrodzenie w kwocie 8,66 zł (8659,88 zł x 0,1%). O kwotę naliczonego wynagrodzenia płatnik pomniejszył składki na ubezpieczenia społeczne należne za listopad. W grudniu okazało się, że wśród wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w listopadzie, zasiłek dla jednej osoby w kwocie 876,66 zł został wypłacony nieprawidłowo (płatnik powinien wypłacić zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a wypłacił z ubezpieczenia chorobowego).

Prawidłowa kwota wynagrodzenia z tytułu wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w listopadzie wynosi zatem 7,78 zł, co wynika z następujących obliczeń:

  • 8659,88 zł – 876,66 zł = 7783,22 zł,
  • 7783,22 zł x 0,1% = 7,78 zł.

Różnicę, tj. kwotę 0,88 zł (8,66 zł – 7,78 zł), płatnik powinien zwrócić w deklaracji za następny miesiąc, czyli za grudzień.

WAŻNE!

Jeżeli wynagrodzenie za wypłatę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego zostało bezpodstawnie potrącone, płatnik jest zobowiązany do jego zwrotu w deklaracji rozliczeniowej za następny miesiąc.

Jeżeli płatnik korzysta ze swojego uprawnienia i nalicza sobie wynagrodzenie z tytułu wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, to dla płatnika stanowi ono podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym w dniu jego otrzymania, tj. w dniu wpłaty kwoty składek na rachunek ZUS w wysokości pomniejszonej o kwotę wynagrodzenia płatnika.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 14 grudnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wypłaty wynagrodzenia płatnikom składek z tytułu wykonywania zadań z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 153, poz. 1005).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK