| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wartość paczek dla dzieci pracowników wliczać do podstawy wymiaru zasiłków

Czy wartość paczek dla dzieci pracowników wliczać do podstawy wymiaru zasiłków

W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy paczki mikołajkowe dla dzieci naszych pracowników. Przysługują one dzieciom do 12. roku życia. Wartość każdej paczki wynosi 150 zł. Jeżeli pracownik przedstawił nam zwolnienie lekarskie od 2 do 10 stycznia 2012 r., to czy wartość jego paczki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? Czy w przypadku pracowników, którzy mają 2 lub 3 dzieci, którym przysługują paczki, kwota ta wchodzi podwójnie lub potrójnie do podstawy wymiaru zasiłku?

Nie, wartość paczki dla dziecka/dzieci pracownika nie wchodzi do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Na przyznanie oraz wartość takiego świadczenie nie wpływają ani absencja chorobowa, z tytułu której pracownik pobiera świadczenie chorobowe, ani indywidualna ocena pracy pracownika.

Podstawę wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku uważa się przychód pracownika, od którego została opłacona składka chorobowa, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (łącznie 13,71% podstawy wymiaru). Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (i innych świadczeń chorobowych) przyjmuje się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika u płatnika składek w okresie ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje ten zasiłek. Zatem nie tylko należności pieniężne wypłacane pracownikowi stanowią podstawę wymiaru zasiłku. Mogą to być również inne składniki przychodu pod warunkiem, że są od nich odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe.

Wartość pieniężna paczki przyznanej pracownikowi stanowi dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy. Jednak, w zależności od źródła finansowania, świadczenie to może być przychodem zwolnionym ze składek na ZUS, w tym ze składki chorobowej, lub nie. W zależności od sposobu finansowania paczek wyróżniamy następujące sytuacje:

  • gdy paczka pochodzi z zfśs, w całości podlega zwolnieniu ze składek. Oznacza to, że nie podwyższa podstawy wymiaru zasiłku. Paczka będzie zwolniona ze składek, jeśli pracodawca prawidłowo rozdziela świadczenia, czyli stosuje kryteria socjalne przy przyznawaniu ulgowych świadczeń;
  • przy finansowaniu paczki z funduszu socjalno-bytowego jej wartość jest zwolniona ze składek do kwoty odpowiadającej rocznemu odpisowi podstawowemu na zfśs (w 2011 r. było to 1093,93 zł na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach); a zatem wartość paczki nie wchodzi do podstawy zasiłku do kwoty zwolnionej;
  • jeżeli składniki paczki zostały zakupione ze środków obrotowych firmy, wartość paczki nie podlega zwolnieniu, lecz wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE!

Paczka dla dziecka będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli zostanie sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub innego funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy.

Jeżeli paczka zostanie sfinansowana ze środków obrotowych firmy, wówczas wejdzie do podstawy wymiaru składek. Jednak nie wszystkie oskładkowane elementy przychodu ujmowane są w podstawie zasiłkowej. Są z niej wyłączone składniki wynagrodzenia:

  •  które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika oraz
  • do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

W razie braku takich postanowień w przepisach wewnątrzzakładowych, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres otrzymywania zasiłku i innych świadczeń chorobowych oraz powinien być przyjęty do ustalenia podstawy jego wymiaru, chyba że pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania świadczenia chorobowego. Wówczas takiego składnika nie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK