| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Na okres od 1 do 30 grudnia br. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę 35-letniego pracownika na stanowisku pomocy sprzedawcy w galerii handlowej. Pracownik ten wcześniej nigdzie nie pracował. Zachorował 31 grudnia i przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Czy osobie tej po ustaniu zatrudnienia przysługuje zasiłek chorobowy? Czy mamy obowiązek przyjąć od niego zwolnienia lekarskie i dostarczyć do ZUS wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3?

Nie, Państwa byłemu pracownikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, ponieważ w trakcie trwania zatrudnienia nie nabył on prawa do tego zasiłku.

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje jednak osobie, która nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia z powodu braku wymaganego przepisami okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu – tzw. okresu wyczekiwania (art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (m.in. pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę) nabywa prawo do świadczenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. A zatem pracownik nabywa prawo do zasiłku od 31. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Od tej zasady jest kilka wyjątków. Państwa pracownik mógłby uzyskać prawo do świadczeń już od pierwszego dnia zatrudnienia, jeżeli:

  • podlegał ubezpieczeniu chorobowemu (np. w innym zakładzie pracy, ale również z innego tytułu – przykładowo z własnej działalności lub ze zlecenia) i nabył już z tego tytułu prawo do zasiłku oraz
  • przerwa między okresami ubezpieczenia nie przekroczyłaby 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Od pierwszego dnia trwania ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego nabywają również:

  • absolwenci szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły,
  • gdy niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem w drodze do/z pracy lub
  • ubezpieczony obowiązkowo ma co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniom bez okresu wyczekiwania ma również osoba, której niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jednak w tym przypadku źródłem finansowania świadczeń jest fundusz wypadkowy i są one uregulowane odrębnymi przepisami (ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »