| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Na okres od 1 do 30 grudnia br. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę 35-letniego pracownika na stanowisku pomocy sprzedawcy w galerii handlowej. Pracownik ten wcześniej nigdzie nie pracował. Zachorował 31 grudnia i przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Czy osobie tej po ustaniu zatrudnienia przysługuje zasiłek chorobowy? Czy mamy obowiązek przyjąć od niego zwolnienia lekarskie i dostarczyć do ZUS wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3?

Państwa pracownik przez 30 dni podlegał nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy, a następnie umowa o pracę została rozwiązana. Pracownik nie pracował nigdzie wcześniej. Jeżeli zatem nie zalicza się do grona ubezpieczonych, którym świadczenie chorobowe przysługuje bez okresu wyczekiwania od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, wówczas nie nabył w okresie swojego zatrudnienia prawa do zasiłku, a tym samym ZUS nie przyzna mu świadczenia po ustaniu zatrudnienia. Prawo do zasiłku chorobowego pracownik nabyłby dopiero od 31. dnia trwania ubezpieczenia, czyli od 31 grudnia. Jednak wówczas jego zatrudnienie ustało i Państwa były pracownik nie podlegał już ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu) z tytułu stosunku pracy.

Jeżeli są Państwo pewni, że pracownik nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego, mogą Państwo pouczyć go, że składanie zwolnień lekarskich jest bezzasadne. Gdyby pracownik upierał się, że chce złożyć zwolnienie lekarskie, mogą je Państwo przyjąć oraz wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3 przesłać do ZUS, zgodnie z miejscem zamieszkania pracownika. Także sam pracownik w przypadku wątpliwości co do uprawnień do zasiłku może wystąpić do ZUS o wydanie decyzji w tej sprawie.

PRZYKŁAD

Pracownica (która nie ma prawa do zasiłku bez okresu wyczekiwania) zawarła umowę o pracę na okres 1–30 listopada 2011 r. Zachorowała 2 grudnia i była niezdolna do pracy do 4 stycznia 2012 r. Pracownica ta nie będzie uprawniona do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę, ponieważ w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu nie nabyła takiego prawa.

PRZYKŁAD

Pracownik zawarł umowę o pracę od 1 grudnia 2011 r., jednak już 20 grudnia rozchorował się. Przed podjęciem zatrudnienia w okresie od 1 października do 17 listopada wykonywał umowę zlecenia i z tego tytułu podlegał dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym, że łączny okres ubezpieczenia chorobowego przed przerwą nieprzekraczającą 30 dni (17 dni w listopadzie) i po tej przerwie (19 dni w grudniu) wynosi łącznie ponad 30 dni, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 4, ust.1 pkt 1, ust.2–3, art. 13 ust. 1 pkt 3, art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »