| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli osoba ta złoży wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to będą jej przysługiwały wszystkie świadczenia z tego ubezpieczenia, w tym zasiłek opiekuńczy na dziecko, z powodu urodzenia którego jest na urlopie wychowawczym?

WAŻNE!

Jeżeli pracownica w trakcie urlopu wychowawczego podejmie pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia.

Jeżeli pracownica zdecyduje się podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach, czyli również do zasiłku opiekuńczego. Przysługiwać jej będzie też zasiłek na dziecko, na które został udzielony urlop wychowawczy – w przypadku niemożności wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Podstawą do obliczenia wysokości zasiłku opiekuńczego dla zleceniobiorcy jest przychód będący podstawą wymiaru składek na jego ubezpieczenie chorobowe za okres ostatnich 12 miesięcy lub pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia po odliczeniu równowartości 13,71% kwoty finansowanej przez pracownika. Zasiłek ten przysługuje ze względu na to, że zleceniobiorczyni nie może pracować oraz utraciła zarobki, ponieważ opiekuje się dzieckiem.

Zleceniobiorcom, tak jak pracownikom, zasiłek przysługuje za czas sprawowania osobistej opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza; porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki bądź pobytu małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
  • chorym dzieckiem do lat 14,
  • chorym członkiem rodziny (mężem, matką, dzieckiem, które ukończyło 14 lat).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Przysługuje on za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem, a za 14 dni – gdy opieki wymagało dziecko w wieku powyżej 14 lat lub inny członek rodziny prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z ubezpieczonym. Łączny okres, przez jaki może być wypłacany zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad wszystkimi członkami rodziny, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 pkt 4, art. 32, art. 33, art. 35, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »