| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci?

Pracownicom, z którymi rozwiążą Państwo stosunek pracy w okresie ciąży z powodu upadłości zakładu i którym nie zapewniono innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Po urodzeniu dzieci pracownice nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego. Płatnikiem tych świadczeń będzie ZUS.

Kodeks pracy zapewnia kobiecie ciężarnej szczególną ochronę przed utratą zatrudnienia. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Wyjątek stanowi sytuacja, w której dochodzi do upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy). W tych bowiem przypadkach ani ciąża, ani korzystanie z urlopu macierzyńskiego nie chroni kobiety przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Upadłość jest ogłaszana przez sąd w stosunku do przedsiębiorcy, który stał się niewypłacalny, a zatem takiego, który albo nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, albo jego zobowiązania przekraczają wartość jego majątku, chociażby wykonywał na bieżąco te zobowiązania (w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej).

W razie likwidacji lub upadłości firmy stosunek pracy kobiet w ciąży przestaje być chroniony. Jednak mimo utraty zatrudnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie zostaną one pozbawione środków do życia. W takiej sytuacji kobietom w ciąży, które są zdolne do podjęcia pracy, ale nie zapewniono im innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Pracownica składa wówczas zaświadczenie z urzędu pracy o braku propozycji pracy. Bez znaczenia jest to, w którym miesiącu ciąży nastąpiło zwolnienie. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS i przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.

WAŻNE!

Pracownicy w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy, ZUS wypłaci zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (tj. 100% podstawy wymiaru).

Po rozwiązaniu umowy o pracę są Państwo zobowiązani wydać pracownicom świadectwa pracy. W świadectwie pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę powinno być wskazane ogłoszenie upadłości (bądź likwidacji). Od podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę podanej w świadectwie pracy zależy, czy pracownice otrzymają zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a następnie zasiłek macierzyński. Z chwilą rozwiązania stosunku pracy płatnikiem świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla byłych pracownic będzie ZUS. Zatem z wnioskiem o przyznanie zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego pracownice powinny zwrócić się do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS według miejsca ich zamieszkania, przedkładając następujące dokumenty:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »