| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci?

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
  • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia,
  • zaświadczenie płatnika składek, wystawione przez zakład pracy na druku Z-3.

WAŻNE!

Aby pracownica nabyła prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego należy w świadectwie pracy wskazać, że stosunek pracy z pracownicą uległ rozwiązaniu z powodu ogłoszenia upadłości (bądź likwidacji).

Okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Od dnia porodu Państwa pracownice nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego, tak jakby urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje wówczas za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. za okres skrócony o 2 tygodnie, a więc odpowiednio za okres 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni – w zależności od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Po urodzeniu dziecka podstawą do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest skrócony odpis aktu urodzenia, który pracownice powinny dostarczyć do ZUS.

WAŻNE!

Zasiłek macierzyński dla pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie.

Podstawa prawna:

  • art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 1 ust. 2, § 12, § 14 i § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm),
  • art. 177 § 4 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »