| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Nasz zakład pracy nie ma prawa do wypłaty zasiłków w 2011 r. Jedna z naszych pracownic od dłuższego czasu chorowała, wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Księgowa przez nieuwagę wypłaciła pracownicy również zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zażądać zwrotu wpłaconego zasiłku od pracownicy? Czy powinniśmy dopłacić składki, które zostały potrącone w ZUS DRA od kwoty wypłaconych świadczeń?

Jeśli po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów ZUS stwierdzi, że płatnik składek w sposób prawidłowy ustalił uprawnienia do zasiłków oraz wypłacił świadczenie w prawidłowej wysokości, wówczas może uznać wypłacone zasiłki jako należne i podlegające rozliczeniu w ciężar składek w deklaracji ZUS DRA. ZUS podejmuje tę decyzję, gdy po przeanalizowaniu przedstawionej przez płatnika składek dokumentacji wynagrodzeniowej okaże się, że w podstawie wymiaru zasiłku zostały uwzględnione odpowiednie składniki wynagrodzenia w prawidłowej wysokości.

W sytuacji gdy nieuprawniony do wypłaty świadczeń płatnik składek zawyży wysokość świadczeń chorobowych, ZUS na podstawie przedłożonych dokumentów obliczy wysokość świadczenia i poda płatnikowi poprawne wartości tych świadczeń, a także zażąda złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych oraz dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE!

Jeżeli płatnik składek wypłaci świadczenie chorobowe w zawyżonej wysokości, ZUS po przeliczeniu poda płatnikowi prawidłową wartość świadczenia oraz zażąda korekty dokumentów i dopłaty składek.

Pracownik nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki ponad kwotę należnego zasiłku wypłaconą z winy płatnika – pracodawcy lub ZUS, chyba że pracownik wyrazi zgodę na potrącenie. Zasiłek taki jest uznawany za świadczenie wypłacone bezpodstawnie. Rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne nie podlegają kwoty zasiłków wypłaconych bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej). Płatnik musi jednak złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres, którego dotyczy bezpodstawna wypłata, ale w dokumentach tych nie powinien wykazywać bezpodstawnie wypłaconych kwot zasiłków.

Jeżeli płatnik składek zaniży wartość zasiłku, ZUS po przeanalizowaniu złożonych przez pracodawcę dokumentów wynagrodzeniowych dokona wyrównania wypłaty świadczenia między kwotą należną a wypłaconą przez płatnika składek.

ZUS może zdecydować o przejęciu wypłaty zasiłków i nakazać płatnikowi składek skorygowanie dokumentów rozliczeniowych oraz uregulowanie odliczonych na poczet wypłaconych zasiłków składek (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej). Jednak w praktyce ZUS bardzo rzadko korzysta z takiej możliwości.

Podstawa prawna:

  • art. 53, art. 61, art. 63 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 46 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »