| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Nasz zakład pracy nie ma prawa do wypłaty zasiłków w 2011 r. Jedna z naszych pracownic od dłuższego czasu chorowała, wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Księgowa przez nieuwagę wypłaciła pracownicy również zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zażądać zwrotu wpłaconego zasiłku od pracownicy? Czy powinniśmy dopłacić składki, które zostały potrącone w ZUS DRA od kwoty wypłaconych świadczeń?

Jeśli po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów ZUS stwierdzi, że płatnik składek w sposób prawidłowy ustalił uprawnienia do zasiłków oraz wypłacił świadczenie w prawidłowej wysokości, wówczas może uznać wypłacone zasiłki jako należne i podlegające rozliczeniu w ciężar składek w deklaracji ZUS DRA. ZUS podejmuje tę decyzję, gdy po przeanalizowaniu przedstawionej przez płatnika składek dokumentacji wynagrodzeniowej okaże się, że w podstawie wymiaru zasiłku zostały uwzględnione odpowiednie składniki wynagrodzenia w prawidłowej wysokości.

W sytuacji gdy nieuprawniony do wypłaty świadczeń płatnik składek zawyży wysokość świadczeń chorobowych, ZUS na podstawie przedłożonych dokumentów obliczy wysokość świadczenia i poda płatnikowi poprawne wartości tych świadczeń, a także zażąda złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych oraz dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE!

Jeżeli płatnik składek wypłaci świadczenie chorobowe w zawyżonej wysokości, ZUS po przeliczeniu poda płatnikowi prawidłową wartość świadczenia oraz zażąda korekty dokumentów i dopłaty składek.

Pracownik nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki ponad kwotę należnego zasiłku wypłaconą z winy płatnika – pracodawcy lub ZUS, chyba że pracownik wyrazi zgodę na potrącenie. Zasiłek taki jest uznawany za świadczenie wypłacone bezpodstawnie. Rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne nie podlegają kwoty zasiłków wypłaconych bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej). Płatnik musi jednak złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres, którego dotyczy bezpodstawna wypłata, ale w dokumentach tych nie powinien wykazywać bezpodstawnie wypłaconych kwot zasiłków.

Jeżeli płatnik składek zaniży wartość zasiłku, ZUS po przeanalizowaniu złożonych przez pracodawcę dokumentów wynagrodzeniowych dokona wyrównania wypłaty świadczenia między kwotą należną a wypłaconą przez płatnika składek.

ZUS może zdecydować o przejęciu wypłaty zasiłków i nakazać płatnikowi składek skorygowanie dokumentów rozliczeniowych oraz uregulowanie odliczonych na poczet wypłaconych zasiłków składek (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej). Jednak w praktyce ZUS bardzo rzadko korzysta z takiej możliwości.

Podstawa prawna:

  • art. 53, art. 61, art. 63 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 46 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK