| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

Pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada br. nie należy uwzględniać w liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego w Państwa zakładzie na ten dzień wynosi 20. Oznacza to, że wypłatę zasiłków w 2012 r. powinni Państwo przekazać do ZUS.

Do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przysługującego pracownikom są zobowiązani wszyscy pracodawcy, bez względu na stan zatrudnienia (art. 92 Kodeksu pracy). Natomiast wypłata zasiłku chorobowego i innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa może być wypłacana tylko przez niektórych z nich. O tym, kto będzie płatnikiem zasiłku na cały kolejny rok kalendarzowy, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli według stanu na ten dzień nikt nie był zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego, np. w przypadku nowo powstałych płatników składek lub gdy pracodawca nie zatrudniał pracowników, liczba ta jest ustalana według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

PRZYKŁAD

Henryk P. 1 sierpnia 2011 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym dniu zatrudnił 3 pracowników. W związku z tym, że pracodawca na 30 listopada poprzedniego roku nie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego żadnego pracownika, gdyż zakład jeszcze nie istniał, stan zatrudnienia decydujący o tym, czy płatnik jest uprawniony do wypłaty zasiłków, ustala się na pierwszy miesiąc dokonania takiego zgłoszenia, czyli na sierpień 2011 r. Ponieważ w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności pracodawca zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, nie jest zobowiązany do wypłaty zasiłków w 2011 r.

Jeżeli pracodawca na 30 listopada 2011 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, w 2012 r. będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Natomiast osobom zatrudnionym u płatnika, który na ten dzień zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, wypłaty wszystkich zasiłków będzie dokonywał ZUS. W stanie zatrudnienia, który decyduje o tym, kto wypłaca zasiłek, uwzględnia się nie tylko osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, ale również inne osoby, które przystąpiły do tego ubezpieczenia dobrowolnie.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »