| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

WAŻNE!

Pracodawca zyskuje uprawnienia do wypłaty świadczeń chorobowych, jeżeli 30 listopada zatrudnia co najmniej 21 osób.

Każdą osobę, która 30 listopada 2011 r. jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, należy liczyć jako jednego ubezpieczonego – nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy, w jakim jest ona zatrudniona.

W liczbie ubezpieczonych należy uwzględnić:

  • pracowników,
  • uczniów,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Do liczby ubezpieczonych płatnik składek nie powinien wliczać:

  • pracowników, którzy 30 listopada 2011 r. korzystają z urlopu wychowawczego lub z urlopu bezpłatnego, gdyż osoby te w okresie urlopu nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu,
  • duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Do stanu zatrudniania na 30 listopada należy wliczać wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od tego, czy ubezpieczenie ma charakter obowiązkowy czy dobrowolny.

To, czy płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłków, jest ustalane na każdy rok kalendarzowy, zatem zmiana liczby ubezpieczonych w ciągu roku pozostaje bez wpływu na uprawnienia do wypłaty zasiłków.

W Państwa zakładzie ogólna liczba osób zatrudnionych w listopadzie br. wynosi 21, a więc jest to stan zatrudnienia, który uprawnia do wypłacania świadczeń chorobowych pracownikom. Jednak ze stanu faktycznego wynika, że jedna z pracownica od 28 listopada br. (a więc na 30 listopada) przebywa na urlopie wychowawczym. Zatem stan osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada spadł do 20 osób (21 – 1 osoba na wychowawczym), gdyż w okresie urlopu wychowawczego nie podlega ona ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego nie będą Państwo musieli w 2012 r. wypłacać pracownikom zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

O tym, czy osoba korzystająca w listopadzie z urlopu wychowawczego powinna zostać włączona do liczby ubezpieczonych, decyduje fakt, czy przebywała na tym urlopie 30 listopada.

Podstawa prawna:

  • art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »