| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wyrównanie zasiłku za czas choroby powstałej w okresie ciąży

Wyrównanie zasiłku za czas choroby powstałej w okresie ciąży

Jedna z naszych pracownic przebywała na zwolnieniu lekarskim od 15 kwietnia do 20 listopada br. Pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, ponieważ zaświadczenia ZUS ZLA nie były opatrzone kodem literowym B. Mąż pracownicy 21 listopada br. przedstawił zaświadczenie ze szpitala, że 20 listopada br. urodziła ona dziecko. Czy powinniśmy teraz wyrównać zasiłek za okres wsteczny? Jeśli tak, to za jaki okres i na jakich zasadach?

Pracownicy należy wyrównać zasiłek do wysokości 100% podstawy wymiaru za 6 miesięcy poprzedzających datę porodu. Natomiast – zgodnie ze stanowiskiem ZUS – za okres od 15 kwietnia do 23 maja 2011 r. wyrównanie to będzie przysługiwać, jeżeli pracownica udokumentuje, że w tym okresie była w ciąży.

Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje, gdy niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży. Pracownica zachowuje uprawnienie do zasiłku w tej wysokości niezależnie od tego, czy niezdolność do pracy ma bezpośredni związek z ciążą czy powstała w wyniku innych okoliczności.

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest:

  • zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA o czasowej niezdolności do pracy z wpisanym przez lekarza kodem B lub
  • poświadczenie faktu ciąży przez lekarza na odrębnym zaświadczeniu.

Na pisemny wniosek ubezpieczonej w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA lekarz nie wpisuje kodu literowego B (art. 57 ust 2 ustawy zasiłkowej). W takiej sytuacji płatnik zasiłku wypłaca pracownicy zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru. Pracownicy, której zasiłek chorobowy został wypłacony w niższej wysokości (tj. 80% podstawy wymiaru), a która następnie urodziła dziecko, przysługuje prawo do wyrównania tego zasiłku do wysokości 100% podstawy wymiaru. Wyrównanie to jest obowiązkowe i następuję z urzędu, jednak za okres nie dłuższy niż 6 miesięcy poprzedzających datę porodu. Pracownica nie ma obowiązku składania wniosku w tej sprawie, wystarczy, że przedłoży akt urodzenia dziecka.

WAŻNE!

Jeżeli z zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA, na pisemny wniosek ciężarnej, lekarz nie umieszcza kodu „B”, wówczas płatnik zasiłku wypłaca jej zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Okres 6 miesięcy, za które pracownicy należy wyrównać wysokość zasiłku do 100%, wylicza się przyjmując, że 1 miesiąc to 30 dni. Zatem pracownicy będzie przysługiwało wyrównanie za 180 dni.

WAŻNE!

Wyrównanie zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru za okres 6 miesięcy poprzedzających datę porodu następuje z urzędu, a podstawą jego wypłaty jest przedłożony akt urodzenia dziecka.

Natomiast wyrównanie zasiłku chorobowego do wysokości 100% podstawy wymiaru za okres dłuższy niż 6 miesięcy przed porodem następuje na wniosek pracownicy oraz wymaga udokumentowania przez nią okresu trwania ciąży. Takie stanowisko prezentuje ZUS w pkt 58 i 59 komentarza do ustawy zasiłkowej, który znajduje się na stronie www.zus.pl.

Zgodnie z tą wykładnią, Państwa pracownicy przysługuje:

  • za okres od 24 maja do 19 listopada br. wyrównanie zasiłku chorobowego do wysokości 100% podstawy wymiaru,
  • za okres od 15 kwietnia do 23 maja br. prawo do wystąpienia z wnioskiem o wyrównanie pobranego zasiłku, przy czym warunkiem wypłaty wyrównania jest dostarczenie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że w tym okresie pracownica była w ciąży.

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 11 ust. 2 i ust. 5, art. 57 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »