| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą wnuka

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą wnuka

Nasza pracownica wystąpiła o zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 10-letniego wnuka, którym tymczasowo się opiekuje. Rodzice dziecka wyjechali do pracy za granicę kilka miesięcy temu. Czy w takiej sytuacji babce przysługuje zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to w jakim wymiarze?

Tak, babce przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym z tytułu sprawowania opieki nad chorym wnukiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej w razie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu sprawowania osobistej opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat,
  • chorym dzieckiem do 14 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny.

Do innych członków rodziny zalicza się: dzieci powyżej 14 lat, małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki oraz rodzeństwo, pod warunkiem że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym przez okres sprawowanej opieki (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę choremu. Jednak zasiłek ten przysługuje, mimo że we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, jeżeli ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność czy z innych powodów nie są w stanie zapewnić choremu opieki. Zalicza się do nich np. osoby całkowicie niezdolne do pracy, chore, odpoczywające po pracy na nocnej zmianie, niezobowiązane do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawiają podjęcia się tej opieki.

Zasiłek przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy, jednak nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym – w razie sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 lat lub chorym dzieckiem do 14 lat. Jeżeli opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, zasiłek przysługuje przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Państwa pracownicy – babce dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad chorym 10-letnim wnukiem w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym. Mimo że wnuk ma 10 lat, to babce nie przysługuje okres wydłużonego zasiłku opiekuńczego, gdyż wnuk jest zaliczany do innych członków rodziny, a zatem zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad taką osobą przysługuje w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy z powodu osobistej opieki nad wnukiem przysługuje w wymiarze do 14 dni w roku kalendarzowym.

Babka byłaby uprawniona do zasiłku opiekuńczego nad chorym wnukiem do 14 lat w wymiarze do 60 dni w roku kalendarzowym tylko wtedy, gdyby zostały spełnione warunki formalnego przyjęcia przez nią wnuka na wychowanie i utrzymanie przez przysposobienie lub w ramach rodziny zastępczej.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »