| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Państwa pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy przysługują następujące świadczenia chorobowe: wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, tj. od 29 września do 12 października, w wysokości 80% podstawy wymiaru oraz zasiłek chorobowy za 19 dni, tj. od 13 do 31 października w wysokości 80%. Natomiast od 34. dnia niezdolności do pracy, tj. od 1 do 4 listopada br. przysługuje mu zasiłek chorobowy w wysokości 70%.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, który ukończył 50 lat w roku kalendarzowym poprzedzającym rok wystąpienia niezdolności do pracy, przysługują następujące świadczenia chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy i art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej):

  • wynagrodzenie chorobowe przez okres 14 dni,
  • zasiłek chorobowy za okres od 15. dnia niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub 270 dni.

Zasadą jest, że miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru. Jeżeli jednak pobyt w szpitalu przypada na okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy pracownika, który ukończył 50 rok życia, zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (art. 11 ust. 1b ustawy zasiłkowej). Zasada ta ma zastosowanie jedynie do pracowników, którzy w poprzednim roku kalendarzowym lub wcześniej ukończyli 50. rok życia.

Okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, za który przysługuje zasiłek chorobowy w wyższej wysokości w związku z pobytem w szpitalu, liczony jest począwszy od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po okresie wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego (za 14 dni).

Państwa pracownikowi należy wypłacić następujące świadczenia:

  • za okres od 29 września do 12 października br. (14 dni) – wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru (chyba że w Państwa zakładzie pracy przewidziana jest jego wyższa wysokość),
  • za okres od 13 do 31 października br. (19 dni) – zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
  • za okres od 1 do 4 listopada br. – zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Państwa pracownik w 2011 r. wykorzystał już okres 33 dni, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy w wyższej wysokości, należny w związku z pobytem w szpitalu. W przypadku kolejnego pobytu w szpitalu w br. kalendarzowym – zasiłek chorobowy będzie przysługiwał pracownikowi w wysokości 70% podstawy wymiaru.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK