| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Jeżeli zachodzą okoliczności uprawniające pracownika do otrzymania zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, zasiłek w tej wysokości przysługuje także za okres pobytu w szpitalu (np. w razie niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży albo spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy).

Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, okresu niezdolności do pracy z tego tytułu nie wlicza się do okresu 33 lub odpowiednio 14 dni wynagrodzenia chorobowego, a zasiłek wypłacany z tego tytułu również wynosi 100% ustalonej podstawy wymiaru.

PRZYKŁAD

54-letni pracownik 3 lutego 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego tytułu był niezdolny do pracy od 3 lutego do 27 maja br. oraz przebywał w szpitalu przez 35 dni. Za cały ten okres otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Pracownik ten ponownie stał się niezdolny do pracy (choroba nie jest następstwem wypadku) od 1 października do 9 listopada br. (40 dni); cały ten czas przebywał w szpitalu. Pracownikowi przysługują następujące świadczenia:

● od 1 do 14 października (14 dni) wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%,

● od 15 października do 2 listopada br. (19 dni) zasiłek chorobowy w wysokości 80%,

● od 3 do 9 listopada br. zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru (pracownik wykorzystał okres 33 dni, za który w związku z pobytem w szpitalu przysługuje wyższa wysokość zasiłku).

Okresu niezdolności do pracy spowodowanego wypadkiem w pracy, któremu pracownik uległ w lutym 2011 r., nie zalicza się do okresu pobytu pracownika w szpitalu, za który pracownik powinien otrzymać zasiłek w wyższej wysokości, tj. 80% podstawy wymiaru. Za okres niezdolności do pracy przypadającej od 1 października br. pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach.

Podstawa prawna

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK