| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Jeżeli zachodzą okoliczności uprawniające pracownika do otrzymania zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, zasiłek w tej wysokości przysługuje także za okres pobytu w szpitalu (np. w razie niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży albo spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy).

Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, okresu niezdolności do pracy z tego tytułu nie wlicza się do okresu 33 lub odpowiednio 14 dni wynagrodzenia chorobowego, a zasiłek wypłacany z tego tytułu również wynosi 100% ustalonej podstawy wymiaru.

PRZYKŁAD

54-letni pracownik 3 lutego 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego tytułu był niezdolny do pracy od 3 lutego do 27 maja br. oraz przebywał w szpitalu przez 35 dni. Za cały ten okres otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Pracownik ten ponownie stał się niezdolny do pracy (choroba nie jest następstwem wypadku) od 1 października do 9 listopada br. (40 dni); cały ten czas przebywał w szpitalu. Pracownikowi przysługują następujące świadczenia:

● od 1 do 14 października (14 dni) wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%,

● od 15 października do 2 listopada br. (19 dni) zasiłek chorobowy w wysokości 80%,

● od 3 do 9 listopada br. zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru (pracownik wykorzystał okres 33 dni, za który w związku z pobytem w szpitalu przysługuje wyższa wysokość zasiłku).

Okresu niezdolności do pracy spowodowanego wypadkiem w pracy, któremu pracownik uległ w lutym 2011 r., nie zalicza się do okresu pobytu pracownika w szpitalu, za który pracownik powinien otrzymać zasiłek w wyższej wysokości, tj. 80% podstawy wymiaru. Za okres niezdolności do pracy przypadającej od 1 października br. pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach.

Podstawa prawna

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »