| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony

Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony

Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z tytułu opieki nad chorą żoną, która złamała nogę. Żona pracownika nigdzie nie pracuje, opiekuje się dwojgiem dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. z tytułu sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Do kręgu osób uznanych za członków rodziny, nad którymi opieka w razie ich choroby daje prawo do zasiłku opiekuńczego, zalicza się m.in. małżonka. Warunkiem jest, aby osoby te pozostawały z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki. Warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym wymagany przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego nad chorym członkiem rodziny uważa się za spełniony także wówczas, gdy pracownik pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym tylko przez okres choroby.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje tylko wtedy, gdy nie ma innego domownika pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, który może zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny (warunek ten nie dotyczy opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 2 lat).

Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowanej opieki nad żoną (członkiem rodziny) przysługuje w ciągu roku przez maksymalnie 14 dni i tylko za taki okres mogą Państwo wypłacić pracownikowi zasiłek opiekuńczy. Jednak w związku z tym, że żona pracownika jest osobą stale opiekującą się dziećmi, które nie ukończyły 8 lat, pracownik może wystąpić o opiekę nad zdrowymi dziećmi za pozostały okres 1 tygodnia. Prawo do zasiłku będzie przysługiwać z tytułu choroby małżonka stale opiekującego się dziećmi w wieku do lat 8, o czym świadczy zwolnienie lekarskie wystawione na okres 3 tygodni.

Maksymalny okres, przez który może być wypłacany zasiłek opiekuńczy, wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (łącznie z tytułu osobistego sprawowania opieki nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny). Ponieważ pracownik w bieżącym roku kalendarzowym wykorzysta 14 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą żoną, to ma prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi maksymalnie za 46 dni (60 dni – 14 dni).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK