| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Z jedną z pracownic zawarliśmy umowę o pracę na czas określony od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Przed rozwiązaniem umowy pracownica udokumentowała, że jest w czwartym miesiącu ciąży, w związku z czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Pracownica urodziła dziecko 10 października br. Jej wynagrodzenie było określone w stałej miesięcznej wysokości 4200 zł. Czy nasz zakład będzie musiał wypłacić jej zasiłek macierzyński i od jakiej podstawy go obliczyć? We wcześniejszym okresie pracownica nie korzystała ze zwolnień lekarskich.

Wypłaty zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia dokonuje ZUS. W tym celu należy przekazać do ZUS następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego,
  • świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Mimo pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia, Państwa była pracownica będzie również uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy zasiłek macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wystąpienie przez ubezpieczoną z pisemnym wnioskiem w tej sprawie do ZUS, w którym powinna określić okres korzystania z zasiłku. Wniosek musi być złożony przed rozpoczęciem korzystania z tego zasiłku, a więc nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie korzystania z dodatkowego okresu zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli wniosek zostanie złożony po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ZUS odmówi wypłaty zasiłku. W przypadku wystąpienia z wnioskiem o taki zasiłek pracownica będzie miała do niego prawo od 28 lutego 2012 r. i będzie mogła wykorzystać 4 tygodnie dodatkowego zasiłku macierzyńskiego (jest to wymiar zasiłku obowiązujący od 1 stycznia 2012 r.).

WAŻNE!

Pracownica, która pobiera zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia, ma również prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. wynosi 4 tygodnie.

Podstawa prawna

  • art. 29 ust. 1 pkt 1, pkt 5, art. 30 ust. 4, art. 36, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 12, § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • art. 177 § 3, art. 180, art. 1821 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »