| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni. Zostało ono przedłożone przez pracownika w 7-dniowym terminie. Nie mamy uprawnień do wypłacania zasiłków. W związku z przeprowadzką naszej siedziby zwolnienie to zostało dostarczone do ZUS dopiero po 20 dniach od wystawienia. Czy jest jakiś termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS przez pracodawcę? Czy zakład pracy poniesie jakieś konsekwencje z powodu przetrzymania zwolnienia lekarskiego?

Zakład pracy powinien przekazać do ZUS przedłożone przez pracownika zwolnienie lekarskie niezwłocznie. Jednak za nieuzasadnione zbyt późne przekazanie do ZUS zwolnienia ustawa nie przewiduje żadnych sankcji. Obowiązek przedłożenia zwolnienia lekarskiego w terminnie 7 dni nie dotyczy przekazania zwolnienia lekarskiego do ZUS przez zakład pracy.

UZASADNIENIE

Pracownik ma obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie do pracodawcy w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 62 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Termin ten jest liczony od dnia następnego po dniu uzyskania zaświadczenia lekarskiego. Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego uważa się datę wystawienia zwolnienia, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał druk w późniejszym terminie.

Konsekwencją nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do płatnika składek jest obniżenie jego wysokości o 25% od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego włącznie.

Termin ten nie dotyczy jednak przekazywania zwolnień lekarskich przez pracodawców – płatników składek do ZUS. Płatnik składek, który nie jest płatnikiem zasiłków, przekazuje przedłożone przez pracownika zwolnienie lekarskie do ZUS niezwłocznie, jednocześnie podając datę jego otrzymania(art. 62 ust. 2 zd. 2 ustawy zasiłkowej). Jednak ustawa nie definiuje, co oznacza termin „niezwłocznie” ani nie nakłada na płatnika składek żadnych sankcji za niedochowanie tego terminu.

Z pytania wynika, że Państwa pracownik zachował 7-dniowy termin na złożenie zaświadczenia lekarskiego. Zakład pracy, który nie ma uprawnień do wypłaty zasiłku chorobowego, przekazuje zaświadczenie lekarskie do ZUS w celu wypłaty tego zasiłku. Jeżeli jest to pierwszorazowa wypłata zasiłku dla tego pracownika, wówczas należy wypełnić druk ZUS Z-3.

WAŻNE!

Płatnik składek, który nie wypłaca zasiłków, ma obowiązek niezwłocznie przekazać do ZUS otrzymane od pracownika pierwsze zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »