| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Kto ponosi konsekwencje za opóźnienie w dostarczeniu ZUS ZLA?

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni. Zostało ono przedłożone przez pracownika w 7-dniowym terminie. Nie mamy uprawnień do wypłacania zasiłków. W związku z przeprowadzką naszej siedziby zwolnienie to zostało dostarczone do ZUS dopiero po 20 dniach od wystawienia. Czy jest jakiś termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS przez pracodawcę? Czy zakład pracy poniesie jakieś konsekwencje z powodu przetrzymania zwolnienia lekarskiego?

Płatnik składek musi ponadto podać datę dostarczenia przez ubezpieczonego zaświadczenia ZUS ZLA do zakładu pracy. Informację taką pracodawca lub upoważniona osoba może umieścić na zaświadczeniu ZUS Z-3 lub na zaświadczeniu lekarskim (np. na jego odwrocie). Komplet dokumentów niezbędnych do wypłaty zasiłku płatnik składek powinien przekazać do ZUS niezwłocznie. Jeżeli z jakichś powodów przekazanie zwolnienia lekarskiego zostanie odroczone w czasie, jedyną konsekwencją będzie opóźnienie wypłaty zasiłku Państwa pracownikowi, dla którego jest on często jedynym źródłem przychodu w okresie choroby. Mając na uwadze ten fakt płatnicy powinni do minimum skracać termin przekazywania zwolnień lekarskich do ZUS.

Jeżeli na podstawie jednego druku zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe wypłacane na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a następnie zasiłek chorobowy, pracodawca powinien przekazać do ZUS druk oryginał ZUS ZLA wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3, a na podstawie poświadczonego odpisu tego zwolnienia wypłacić wynagrodzenie za czas choroby (§ 1 ust. 1 pkt 1 i § 4 rozporządzenia w sprawie określenia dowodów...).

Podstawa prawna

  • art. 61 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 pkt 1, § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK