| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kto wypłaca stażyście świadczenia za czas choroby

Kto wypłaca stażyście świadczenia za czas choroby

Przyjęliśmy do firmy stażystę finansowanego przez urząd pracy. Osoba ta zachorowała. Kto wypłaca jej świadczenia z tytułu choroby?

RADA
Stażysta za okres niezdolności do pracy zachowuje prawo do pełnego stypendium. Jest ono wypłacane przez powiatowy urząd pracy, który skierował go na staż.

UZASADNIENIE
Wszelkie kwestie dokumentacyjne związane z wykonywaniem pracy przez stażystę prowadzone są przez powiatowy urząd pracy (poza codziennymi kwestiami, takimi jak np. prowadzenie listy obecności, gdyż pracodawca korzystający ze stażysty powinien przekazywać do urzędu pracy informacje o jego czasie pracy). Powiatowy urząd pracy zajmuje się również wszelkimi sprawami księgowymi związanymi z wypłatą stypendium (zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia społeczne, wystawienie PIT itp.).

Staż polega na nabywaniu przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Warunkiem skierowania osoby bezrobotnej do jego odbycia jest brak posiadania przez nią doświadczenia zawodowego w miejscu pracy.

Stażystą może zostać jedynie bezrobotny, należący do jednej z dwóch poniższych grup:
- bezrobotnych do ukończenia 25. roku życia - czyli bezrobotny, który do dnia zastosowania wobec niego usług lub instrumentów rynku pracy nie ukończył 25. roku życia,
- bezrobotnych w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie itp. dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, którzy ponadto nie ukończyli 27. roku życia.

Pracodawca nie ponosi kosztów związanych z wypłatą tym osobom stypendiów (stażysta w czasie odbywania stażu otrzymuje stypendium równe aktualnej kwocie zasiłku dla bezrobotnych). Nie obciąża go również obowiązek wypłaty świadczeń w razie choroby stażysty.

Zgodnie z art. 80 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 101 ze zm.) bezrobotny zachowuje prawo do zasiłku, stypendium lub dodatku szkoleniowego za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. Stażysta nie otrzymuje zatem wyodrębnionych świadczeń w związku z chorobą (wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy), lecz po prostu zachowuje prawo do pełnego (czyli nie w wysokości 80 proc.) pobieranego stypendium za ten okres.

Płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe od stypendiów wypłaconych stażystom jest powiatowy urząd pracy. Nie jest od nich opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe. Nie mogą do tego ubezpieczenia przystąpić również dobrowolnie.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »