| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Pracownik legitymujący się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 10-letnim synem. Czy taki pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy nie jest uważana za domownika mogącego zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem?

Państwa pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, mimo że posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Orzeczenie to nie stanowi podstawy do pozbawienia pracownika prawa do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Istotne jest to, aby pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu oraz był zwolniony z wykonywania pracy w związku z koniecznością zapewnienia osobistej opieki choremu dziecku.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. O zasiłek opiekuńczy może ubiegać się osoba ubezpieczona, zwolniona z wykonywania pracy w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. Za dzieci, na które przysługuje zasiłek opiekuńczy, tj. dzieci zdrowe do ukończenia 8 lat i dzieci chore do ukończenia 14 lat, uważa się nie tylko dzieci własne ubezpieczonego, ale również dzieci małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na równych prawach matce i ojcu dziecka. Jeżeli oboje rodzice są uprawnieni do płatnego zasiłku opiekuńczego, to zasiłek ten jest wypłacany tylko jednemu z rodziców – temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

W stosunku do osoby występującej o zasiłek opiekuńczy pozostającej w zatrudnieniu (która nie przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym czy wypoczynkowym) nie ma żadnych innych ograniczeń uniemożliwiających wnioskowanie o zasiłek opiekuńczy nad chorym dzieckiem. Pracownik, który posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, ma prawo do zasiłku opiekuńczego na równi z innymi pracownikami wnioskującymi o taki zasiłek, gdyż żadne uregulowania prawne nie pozbawiają takiego pracownika prawa do zasiłku.

Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku opiekuńczego jest brak innych osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny. Płatnik zasiłku uzyskuje te informacje w oświadczeniu złożonym przez ubezpieczonego we wniosku do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Mimo że niektórzy członkowie rodziny zamieszkują wspólnie z pracownikiem i prowadzą z nim wspólne gospodarstwo domowe, to jednak z różnych względów mogą nie być w stanie zapewnić prawidłowej opieki choremu dziecku lub innemu członkowi rodziny. Przy ocenie, czy domownik jest zdolny do sprawowania opieki, decyduje przede wszystkim jego wiek, stan zdrowia oraz inne okoliczności. Zatem nie uważa się za domownika mogącego zapewnić opiekę:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK