| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik, który pobiera świadczenie rehabilitacyjne, może w tym czasie prowadzić pozarolniczą działalność

Czy pracownik, który pobiera świadczenie rehabilitacyjne, może w tym czasie prowadzić pozarolniczą działalność

Jeden z naszych pracowników od dłuższego czasu choruje. Pobierał zasiłek chorobowy, a teraz będzie pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Chciałby kontynuować w tym czasie pozarolniczą działalność gospodarczą, której wykonywanie nie wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia. Czy w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego może prowadzić taką działalność?

RADA
Osoba, która pobiera świadczenie rehabilitacyjne, nie może w tym czasie wykonywać pozarolniczej działalności ani żadnych innych zajęć zarobkowych. Nie ma znaczenia wpływ wykonywania określonej działalności na stan zdrowia tej osoby.

UZASADNIENIE
Zakaz wykonywania zajęć zarobkowych podczas niezdolności do pracy nie jest ograniczony jedynie do okresu, za który danej osobie przysługuje zasiłek chorobowy. Ograniczenie to rozciąga się również na czas pobierania innego świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, jakim jest świadczenie rehabilitacyjne.

W sytuacji gdy pracownik będzie prowadził działalność w okresie, na jaki przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne, straci prawo do tego świadczenia za miesiąc, w którym będzie ją wykonywał. Każde wykonywanie pracy zarobkowej, czyli na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnej, a także nieformalne zatrudnienie powoduje utratę prawa do świadczenia.

Do zastosowania tej sankcji nie ma znaczenia wpływ wykonywanej działalności na stan zdrowia Państwa pracownika. Prowadzenie działalności pozarolniczej w każdym przypadku spowoduje utratę prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, bez względu na ewentualną możliwość wystąpienia jakichkolwiek konsekwencji zdrowotnych lub ich brak.

Gdyby Państwa pracownik prowadził działalność już wcześniej i w czasie choroby jego przedsiębiorstwem zajmowałaby się inna osoba (np. upoważniony do tego pracownik), to nie można byłoby mu postawić zarzutu, że wykonuje pracę zarobkową, ponieważ osobiście nie podejmowałby żadnych czynności związanych z funkcjonowaniem firmy. Osiąganie zysków z funkcjonowania własnej firmy nie pozbawiałoby go wówczas prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.


Podstawa prawna:
• art. 17, art. 22, art. 68 i art. 69 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• § 1–10 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).

 
Orzecznictwo uzupełniające:
Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267), jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. (Wyrok Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2005 r., I UK 370/04, OSNP 2005/21/342)

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »