| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Jakiś czas temu zachorował ojciec naszego pracownika mieszkający samotnie. Opiekowała się nim siostra pracownika, potem jego brat (oboje mieszkają na stałe w innym mieście). Siostra pobierała w związku z tym zasiłek opiekuńczy przez 10 dni w 2007 r. Czy w tej sytuacji pracownik będzie mógł uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem? Czy należy w odniesieniu do tego zasiłku brać pod uwagę wszystkie osoby opiekujące się danym członkiem rodziny? Brat pracownika nie otrzymywał tego świadczenia, ale opiekował się ojcem przez dwa tygodnie.

RADA
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem przysługuje w ciągu roku przez maksymalnie 14 dni, przez co należy rozumieć łączny okres pobierania tego świadczenia przez wszystkie opiekujące się nim osoby. Państwa pracownik może uzyskać zasiłek maksymalnie za 4 dni.

UZASADNIENIE
Okres przysługiwania zasiłku opiekuńczego został uzależniony od tego, nad kim ubezpieczony sprawuje opiekę. Zasiłek ten przysługuje maksymalnie:
• za 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
• za 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny.

Maksymalny okres pobierania tego świadczenia odnosi się zarówno do pracownika (np. w sytuacji, gdy opiekował się w trakcie roku w różnych okresach kilkoma członkami rodziny, sumujemy wtedy okresy pobierania w związku z tym zasiłku opiekuńczego), jak też do osoby wymagającej opieki (bez względu na liczbę osób sprawujących nad nią opiekę).

W Państwa przypadku ważny jest łączny okres pobierania tego zasiłku w związku z opieką nad ojcem przez pracownika oraz wcześniejszy, przez jego siostrę. Nie ma znaczenia, że ojcem opiekował się brat pracownika, ponieważ nie pobierał z tego tytułu zasiłku opiekuńczego. Wynika z tego, że Państwa pracownik może otrzymywać to świadczenie w związku z opieką nad chorym ojcem maksymalnie przez 4 dni.

Podstawą do ubiegania się o to świadczenie jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym z daną osobą (w tym przypadku ojcem pracownika). Nie jest tutaj wymagane formalne zameldowanie, ale przebywanie z chorym w okresie pobierania zasiłku opiekuńczego. Pracownik powinien potwierdzić to oświadczeniem.


Podstawa prawna:
• art. 32–34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• załącznik nr 5 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »