| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe

Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe

Jesteśmy szkołą niepubliczną. Nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim od 14 do 25 maja 2007 r. W kwietniu br. pracował dłużej i miał w tym miesiącu nadgodziny. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustaliliśmy z okresu od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dodatki za nadgodziny za kwiecień ustaliliśmy dopiero w czerwcu br. i w czerwcu zostały wypłacone. Czy w związku z tym należy wyrównać wynagrodzenie chorobowe o wypłacony dodatek za nadgodziny?

RADA
Tak, należy przeliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględniając wypłacone w czerwcu 2007 r. dodatki za godziny nadliczbowe za kwiecień 2007 r. i wyrównać wysokość wypłaconego wynagrodzenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego nauczyciela za okres od 14 do 25 maja 2007 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r.

Nauczyciel pracował w godzinach nadliczbowych w kwietniu 2007 r., czyli w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru, dlatego należy dodatek za nadgodziny wliczyć do podstawy wymiaru. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ma znaczenia termin wypłaty składnika wynagrodzenia. W tym przypadku liczy się, za jaki okres przysługuje wypłacony składnik wynagrodzenia.

Przykład:
W zakładzie pracy wynagrodzenie jest wypłacane 5. dnia następnego miesiąca. Pracownik chorował w okresie od 11 do 15 czerwca 2007 r. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie za okres od czerwca 2006 r. do maja 2007 r. Mimo że wynagrodzenie przysługujące za dany miesiąc i jest wypłacane w następnym miesiącu i w dokumentach za ten miesiąc są rozliczane składki na ubezpieczenia społeczne od tego przychodu, to do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z miesiąca, za który zasiłek chorobowy przysługuje, a nie z miesiąca, w którym został wypłacony.

Wysokość dodatku za godziny nadliczbowe nauczyciela, w których pracował w kwietniu 2007 r., zostało ustalone i wypłacone w czerwcu 2007 r. Dlatego ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie można było go wliczyć, ponieważ nie była znana jego wysokość. W takim przypadku podstawę wymiaru należy ustalić bez tego składnika.

Dopiero po wypłaceniu dodatku za nadgodziny za kwiecień 2007 r. - w czerwcu 2007 r. należy przeliczyć podstawę wymiaru i wyrównać wysokość wypłaconego wynagrodzenia chorobowego z uwzględnieniem dodatku za nadgodziny.


Podstawa prawna:

  • art. 42 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »