| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Ustawa zasiłkowa przewiduje sytuacje, w których mimo spełnienia formalnych warunków pracownik nie uzyska prawa do zasiłku chorobowego w ogóle lub utraci je w następstwie pewnych okoliczności. W sytuacjach, w których pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku, nie nabędzie on także prawa do wynagrodzenia chorobowego. Skutkuje to tym, że świadczenie chorobowe nie zostanie mu wypłacone lub jego wypłata zostanie wstrzymana.

Utrata prawa do zasiłku

Pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego, jeśli w okresie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę albo wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. Są to dwie niezależne od siebie przyczyny.

Pojęcie pracy należy rozumieć szeroko, czyli jako działalność zarobkową podejmowaną na różnych podstawach (np. umowa o pracę, umowa zlecenia, prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej), a także tzw. pracę na czarno. Pogląd ten potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (sygn. akt I UK 370/04), w którym uznał, że „pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”.

Natomiast wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem oznacza wszelkie zachowania, które są niewłaściwe dla chorej osoby, które mogą pogorszyć jej stan zdrowia, uniemożliwiając powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy w okresie przewidzianym w zwolnieniu lekarskim. Przykładowo, wykonywanie pracy na działce w trakcie zwolnienia lekarskiego może w określonej sytuacji prowadzić do uznania, iż jest to wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Pogląd ten został potwierdzony przez Sąd Najwyższy w wyroku z 4 listopada 2009 r. (sygn. akt I UK 140/09), w którym stwierdził, że „wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy jest zawsze wykorzystywaniem zwolnienia niezgodnie z jego celem. Celem zwolnienia od pracy jest zaś odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy. W jego osiągnięciu przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej (co przesądził ustawodawca), jak i inne zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję”.

Konsekwencją wykonywania pracy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem jest utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego.

PRZYKŁAD

Pracownik był nieprzerwanie niezdolny do pracy od 1 lipca do 12 sierpnia 2011 r. W trakcie zwolnienia lekarskiego dotyczącego okresu od 1 do 17 lipca 2011 r. została przeprowadzona kontrola, która wykazała, że pracownik ten wykonywał pracę zarobkową. Utracił on więc prawo do zasiłku chorobowego za okres od 1 do 17 lipca 2011 r., a za okres kolejnego zwolnienia zasiłek chorobowy zostanie wypłacony.

Utrata prawa do zasiłku chorobowego w przypadku ustalenia, że ubezpieczony wykonuje w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową jest związana z funkcją rekompensacyjną, jaką pełni zasiłek chorobowy. Zasiłek ma bowiem zrekompensować utracone przez ubezpieczonego wynagrodzenie czy przychód. Ponadto zwolnienie lekarskie ma służyć rekonwalescencji i odzyskaniu zdolności do pracy.

W przypadku stwierdzenia wykonywania pracy zarobkowej w czasie orzeczonej niezdolności do pracy nie jest wymagane ustalenie, czy praca ta miała wpływ na pogorszenie stanu zdrowia ubezpieczonego. Tym samym „w sprawie o zasiłek chorobowy nie ma znaczenia dowód z opinii medycznej na okoliczność, czy wykonywanie pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy miało wpływ na stan zdrowia ubezpieczonego” (wyrok Sądu Najwyższego z 6 lutego 2008 r., sygn. akt II UK 10/2007).

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 12, art. 14, art. 15, art. 16, art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 154 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.),
  • art. 1 pkt 107 lit. a i lit. b ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 84, poz. 455).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK