| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Ustawa zasiłkowa przewiduje sytuacje, w których mimo spełnienia formalnych warunków pracownik nie uzyska prawa do zasiłku chorobowego w ogóle lub utraci je w następstwie pewnych okoliczności. W sytuacjach, w których pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku, nie nabędzie on także prawa do wynagrodzenia chorobowego. Skutkuje to tym, że świadczenie chorobowe nie zostanie mu wypłacone lub jego wypłata zostanie wstrzymana.

Gdy winę za powstanie niezdolności do pracy ponosi pracownik

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w takim przypadku za cały okres niezdolności do pracy. Umyślnie popełnione przestępstwo lub wykroczenie, na skutek którego pracownik stał się niezdolny do pracy, musi zostać stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

PRZYKŁAD

Pracownik umyślnie wywołał pożar w miejscu publicznym. Zdarzenie to spowodowało wiele obrażeń u pracownika i innych osób. W ich wyniku pracownik stał się niezdolny do pracy. Sąd uznał go za winnego popełnienia przestępstwa umyślnego spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu, zdrowiu lub mieniu. Tym samym, za okres niezdolności do pracy będącej następstwem umyślnie spowodowanego przestępstwa zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za pierwsze 5 dni tej niezdolności. Lekarz, który stwierdza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu, powinien wpisać kod C na zwolnieniu lekarskim.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył zwolnienie lekarskie na okres od 25 lipca do 5 sierpnia 2011 r. z kodem literowym C. Zasiłek chorobowy nie przysługuje mu za pierwsze 5 dni tej niezdolności do pracy, tj. od 25 do 29 lipca 2011 r.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Wówczas pracownik nie ma prawa do zasiłku za cały okres niezdolności do pracy orzeczonej tym zwolnieniem. Jeśli zasiłek został wypłacony, podlega zwrotowi.

PRZYKŁAD

Lekarz prowadzący wpisał na zwolnieniu lekarskim okres niezdolności do pracy od 5 do 10 sierpnia 2011 r. Pracownik przerobił podane daty na okres od 3 do 20 sierpnia 2011 r. Pracownikowi nie będzie się należało prawo do zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, który został odsunięty od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, jeżeli nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK