| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Ustawa zasiłkowa przewiduje sytuacje, w których mimo spełnienia formalnych warunków pracownik nie uzyska prawa do zasiłku chorobowego w ogóle lub utraci je w następstwie pewnych okoliczności. W sytuacjach, w których pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku, nie nabędzie on także prawa do wynagrodzenia chorobowego. Skutkuje to tym, że świadczenie chorobowe nie zostanie mu wypłacone lub jego wypłata zostanie wstrzymana.

Okresy, za które nie przysługuje zasiłek

Zasiłek chorobowy nie przysługuje także za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności (z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania). Przy czym okresów niezdolności do pracy powstałej w ww. czasie nie należy wliczać do okresu zasiłkowego.

PRZYKŁAD

Osoba odbywająca karę pozbawienia wolności, od 1 kwietnia 2011 r. została zatrudniona przez zakład karny na umowę zlecenia do wykonywania prac porządkowych. Z tego tytułu została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 31 lipca 2011 r. ubezpieczony stał się niezdolny do pracy z powodu zapalenia oskrzeli i uzyska z tego tytułu prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ posiada co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje w okresie przerwy w ubezpieczeniu (np. podczas przebywania na urlopie bezpłatnym). Jeżeli jednak niezdolność do pracy rozpoczęła się w czasie przerwy, ale w dalszym ciągu trwa po jej zakończeniu, zasiłek chorobowy przysługuje za okres przypadający po zakończeniu przerwy spowodowanej np. urlopem bezpłatnym czy urlopem wychowawczym.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 do 31 lipca 2011 r. W tym czasie rozchorował się i uzyskał zwolnienie lekarskie na okres od 14 lipca do 17 sierpnia 2011 r. W okresie urlopu bezpłatnego zasiłek chorobowy nie będzie przysługiwać. Prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało pracownikowi za okres po zakończeniu urlopu, tj. od 1 do 17 sierpnia 2011 r.

W sytuacji gdy pracownik podejmuje w trakcie urlopu bezpłatnego czy wychowawczego pracę u innego pracodawcy, może on mieć prawo do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia u drugiego pracodawcy. W tym przypadku istotne jest to, na jakiej podstawie pracownik świadczy pracę. Jeśli jest to umowa o pracę, wówczas ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe i pracownik w razie choroby ma prawo do świadczenia chorobowego. Jeżeli pracownik świadczy pracę na podstawie umowy zlecenia, nabędzie prawo do świadczenia chorobowego, jeżeli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast jeśli zawarł umowę o dzieło, żadne świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będą mu przysługiwać, gdyż umowa ta nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK