| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Czy należy wstrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia

Pracownica jest u nas zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza tym wykonuje zlecenia polegające na opracowywaniu tekstów. Ma zamiar wykonywać zlecenie również w trakcie urlopu macierzyńskiego. Twierdzi, że nie będzie to kolidowało z opieką nad dzieckiem. Czy w takiej sytuacji pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z naszego zakładu?

RADA
Pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z zakładu pracy, ponieważ wykonywanie w tym czasie innej pracy nie powoduje utraty prawa do tego zasiłku.

UZASADNIENIE
To, czy pracownica w trakcie urlopu i zasiłku macierzyńskiego będzie się zajmowała wyłącznie dzieckiem czy np. podejmie dodatkowe zatrudnienie, zależy tylko od niej. Pracodawca nie może zawiesić albo pozbawiać pracownicy prawa do zasiłku macierzyńskiego z tego powodu.

WAŻNE!
Wypłatę zasiłku macierzyńskiego można wstrzymać tylko w sytuacji, gdy pracownica odda dziecko na wychowanie, ale po wykorzystaniu przez pracownicę co najmniej 8 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego po porodzie.

Pracodawca nie może, tak jak w przypadku urlopu wychowawczego, decydować o wstrzymaniu prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego, gdy pracownica zaprzestała stałej opieki nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy zostanie przerwany, a pracownica jest zobowiązana wrócić do pracy, jeżeli zaprzestanie stałej opieki nad dzieckiem. Natomiast prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego nie jest uzależnione od zaprzestania wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Nie ma przeszkód, aby pracownica wykonywała pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego np. na podstawie umowy zlecenia również na Państwa rzecz.

Zasiłek macierzyński przysługuje także zleceniobiorcom, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, niezależnie od okresu tego ubezpieczenia.

W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie jest wymagany 180-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, ponieważ prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Przykład:
Maria J. jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia na okres 6 miesięcy, tj. do 31 grudnia 2006 r. Podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie ma 180-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego. Od 1 grudnia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Urodziła dziecko 15 grudnia 2006 r. Maria J. ma prawo do zasiłku chorobowego, mimo że do ubezpieczenia chorobowego przystąpiła w miesiącu, w którym urodziła dziecko.


Podstawa prawna:
• art. 192 Kodeksu pracy,
• art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 37, poz. 887 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »