| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Pracownica jest na urlopie macierzyńskim od 15 stycznia br. Ze względu na komplikacje przy porodzie cały czas przebywa w szpitalu. Jej mąż przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe? Jeżeli tak, to czy równocześnie przysługuje jej zasiłek macierzyński?

RADA
Pracownicy przysługuje wyłącznie zasiłek macierzyński. W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie może otrzymywać równocześnie innych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego.

UZASADNIENIE
Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczeń społecznych są wypłacane w zależności od rodzaju powstałej niezdolności do pracy. Jeżeli pracownica, nawet niezdolna do pracy z powodu własnej choroby, nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego, to pracodawca albo ZUS będzie wypłacać zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński jest jednym ze świadczeń wypłacanych z tytułu niezdolności do pracy. Choroba pracownicy również jest niezdolnością do pracy, tak jak niezdolnością jest opieka nad dzieckiem. Nie można równocześnie wypłacać dwóch lub więcej świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Oznacza to, że jeżeli pracownik pobiera np. zasiłek chorobowy, to nie może równocześnie otrzymywać zasiłku opiekuńczego na chore dziecko.

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest okresem przerwy w ubezpieczeniu chorobowym. Za pracownicę, jeżeli jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych, wykazują Państwo co miesiąc składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe liczone od kwoty zasiłku macierzyńskiego. Są one finansowane ze środków budżetu państwa. Nie opłaca się za ten okres składek na ubezpieczenie chorobowe.

Dlatego w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownicy nie przysługują świadczenia z tytułu choroby (wynagrodzenie i zasiłek chorobowy).

Pracownica może zrezygnować z pobierania zasiłku macierzyńskiego tylko w następujących przypadkach:
• po upływie 8 tygodni pobierania zasiłku, jeżeli dziecko zachoruje i trafi do szpitala, pracownica może przerwać urlop i zasiłek macierzyński i wrócić do pracy, a po wyjściu dziecka ze szpitala ponownie pobierać zasiłek macierzyński do wyczerpania pełnego okresu,
• po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego, jeżeli opiekę nad dzieckiem przez pozostały okres będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka.

Pierwsze 8 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownicy jest przeznaczone na regenerację i powrót do sił po porodzie. Dlatego w żadnym przypadku nie można skrócić albo przerwać tego okresu. Dopiero po zapewnieniu pracownicy możliwości dojścia do sił po porodzie może ona w tych dwóch przypadkach zadecydować, w jaki sposób wykorzysta dalszą część przysługującego jej urlopu i zasiłku macierzyńskiego.


Podstawa prawna:
• art. 2, art. 6 ust. 1, art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• art. 92 § 1, § 3 ust. 2 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »