| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński dla pracownicy przyjmującej na wychowanie dziecko

Zasiłek macierzyński dla pracownicy przyjmującej na wychowanie dziecko

Jak długo pracownica, która zamierza przyjąć na wychowanie dziecko, może korzystać z zasiłku macierzyńskiego? Czy i kiedy może zrezygnować z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

PORADA
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w art. 180 k.p. jako okres urlopu macierzyńskiego oraz w art. 183 k.p. jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W myśl art. 183 k.p. pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), ma prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.

W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, pracownica ma prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Należy zauważyć, że pracownica, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi przyjmującemu dziecko na wychowanie, na jego pisemny wniosek.

Najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy pracownica powinna zgłosić pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Do wniosku powinna dołączyć także zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego tego pracownika, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Warto też wspomnieć, że pracownica, która przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia (a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia), ma prawo do 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.


Podstawa prawna:
• art. 183 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.),
• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »